Рекреативна велосипедска тура „Културно наследство на Скопје“

Рекреативна велосипедска тура до селата Таор и Бадар со посета на древните антички и средновековни градови Тауресиум и Бадеријана. Ќе се вози со умерено темпо ,со кратки паузи за одмор.

ЗБОРНИ МЕСТА: Универзална сала од 09.00 и на Лук Оил пред Цементарница од 09.30 часот.


Рутата е Драчево, Орешани, Таор, Фазанерија, Катланово и Бадар. Враќање преку Катланово, Петровец и Лисиче.

ЗАДОЛЖИТЕЛНО: Технички исправен велосипед, заштитна кацига, резервна гума, велосипедска опрема…


ТЕЖИНА НА ТУРАТА: 4/10, се вози по асфалтен пат.
СЕКОЈ УЧЕСНИК ВОЗИ НА СВОЈА ОДГОВОРНОСТ И САМ Е ОДГОВОРЕН ЗА НЕСАКАНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Концерт на „Мојра“ – џез на кирилица

Вечерва во рамките на фестивалот за литература и општа култура Видик, со почеток во 21:00 …