Tag Archives: вкусно

(ФОТО) Гурмански проички

Кој не сака нешто набрзина од стилот – истури и измешај. За секој ден, за појадок или вечера но и ненадејни гости… Состојки: 2 јајца 2 чаши минерална вода 1/2 чаша масло 1 чаша брашно 1 чаша пченкарно брашно 1/2 чаша пченкарен гриз (палента) 1 кесичка прашок за печиво 2 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шненокли за брзинско засладување

Белите облачиња со ванила крем се брз и лесен десерт кој се прави кога домашните ќе посакаат нешто слатко…Ова е од оние рецепти за кои се вели „лапни голтни“ Потребно е: 1 литар млеко 5 јајца 100 г бисквити (не мора) 1 пудинг од ванила 1 кесичка ванилин шеќер шеќер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од еден сад: Десерт како сладолед – идеален за лето

Еве еден брз и непечен колач кој може да ви замени и сладолед… Состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од чоколадо 5 лажици шеќер (по вкус) 250 г путер или маргарин 300 г бисквити банани 250 г чоколадо за готвење 250 мл слатка павлака Подготовката е многу едноставна а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нема кој не го сака: Ролат со банани

Овој ролат најмногу го сакаат децата Состојки за кора: 4 јајца 4 лажици мелени ореви 2 лажици брашно 5 лажици кристал шеќер 1 лажица какао во прав 1/2 кесичка прашок за печиво Фил: 600 мл млеко 4 лажици кристал шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 100 г шеќер во прав 180 …

Повеќе »

(Рецепт) Тоа мора да се проба: Брза „макси“ палачинка од рерна

Нема кој не сака палачинки, но оние големите, „макси“, кои се подготвуваат во рерна се некако повкусни – можеби и’ бидејќи не се пржат една по една…Туку онака големи и завиткани наликуваат на ролат… Состојки: 2 јајца 2 лажици шеќер малку сол, помеѓу прсти 120 г меко брашно 50 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е: 300 г брашно (интегрално) 100 г путер 1 јајце 2 лажици сончоглед 2 лажици ленено семе 2 лажици сусам 150 г урда, ронето сирење или фета 1/2 кесичка прашок за печиво сол Подготовка: во соодветен сад ставете го јајцето, малку изматете, додајте ги путерот и сирењето и убаво …

Повеќе »

(ВИДЕО) Набрана пита: Најдобра гибаница со сирење!

Еве како најдобро да подготвите набрана пита од готови кори Потребно е: 1/2 кг потенка кора 200 гр сирење 3 јајца 100 мл млеко 200 мл. јогурт 50 мл масло 2 лажици павлака 1/2 прашок за пециво Подготовка: Здробете го сирењето, додајте јогурт, млеко, павлака, масло, прашок за пециво и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Свечена подарок погача

Оваа погача е идеална за подарок или свечена трпеза Состојки: 800 г брашно 400 мл млако млеко 4 лажици масло 4 лажици кисела павлака 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 1 квасец 1 јајце Подготовка: во топлото млеко ставете го изронетиот квасец, 1 лажичка шеќер, 2 лажици брашно. Измешајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Печени пиперки полнети со сирење: Вистински оброк за претстојните летни денови!

Оваа божествена летна комбинација на вкусови ќе ве освои „на прв залак“… Состојки: 6 – 7 печени пиперки 500 г урда, без вода 2 – 3 лажички пармезан зачински треки по желба – босилок, копар, рузмарин 2 чене алук сол, по вкус 2 – 3 лажички маслиново масло Подготовка: убаво …

Повеќе »