Tag Archives: вкусно

(РЕЦЕПТ) МУСАКА ОД ЗЕЛЕНЧУК  И СИРЕЊЕ Е ЛЕТНО ЈАДЕЊЕ! Толку вкусна и лесна што цело лето ќе ја подготвувате!

Изгледа фантастично а и вкусот ќе ве освои! Состојки: 300 г модар патлиџан 300 г тиквички 300 г домати 350 г старо сирење 3 јајца 1 чаша кисела павлака сол, зачини по вкус Подготовка: Измијте ги модрите модри патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најсочен колач од чоколадо кој се подготвува многу брзо!

Бидејќи обожавам колачи од чоколадо, често ги правам а овој рецепт го споделувам со вас затоа што моментално ми е омилен чоколаден колач. Сочно, меко и многу вкусно и се издвојува вкусот на чоколадото. Прекрасен, а сепак многу едноставен чоколаден колач, кој изгледа како торта, ќе ги воодушеви сите љубители …

Повеќе »

(ВИДЕО) Предлог за денешен ручек: Мусака со тиквички

Рецепт за мусака со тиквички кој с еподготвува брзо и едноставно Потребно е: 2 поголеми тиквички 350-400 гр мелено месо 1 главичка кромид 2 јајца 200 гр павлака 100 мл млеко 4 лажици рендано жолто сирење малку сува сланина (по избор) сол, црн пипер црвен мелен пипер 3 чешниња лук …

Повеќе »

(ВИДЕО) Панирани тиквички со сирење и кашкавал од рерна: Рецепт кој сите ќе ви го бараат!

Јадење што потполно ќе ве освои, и феноменален предлог за ручек без месо … Денешниот предлог од кујната на баба ќе ве собори од нозе. Подгответе тиквички на сосема нов начин. Колку се здрави, се знае одамна, а колку можат да бидат вкусни, ќе дознаете ако го пробате овој рецепт. …

Повеќе »

(Рецепт) ПОСНО – Какао коцки без јајца, млеко и путер а не ви треба ниту миксер!

Немате јајца, млеко, путер во фрижидерот а сакате да направите брз и сочен колач? Сега можете да го направите со овој едноставен рецепт за кој нема да извалкате многу садови – не ви треба ништо друго освен сад за печење. Состојки за какао коцки: – 1 и пол чаша остро …

Повеќе »

(ФОТО) Направете лесна вечера: Оброк салата со туна!

Нека вечерниот оброк ви биде лесен – пробајте вкусна салата со туна… Состојки: 1 конзерва туна 1 главица црвен кромид 1 јајце 2 лажици мајонез магдонос црн пипер, со, лимон по вкус Инструкции за подготовка: 1. Сварете го јајцето, излушете и исечете го на коцки. Исечете ја главата на кромидот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач за секој ден: Сочен чоко десерт

Вкусно, едноставно и сочно. Потребно е: 2 јајца 120 гр брашно 1 прашок за пециво 3 лажици какао 200 гр кисело млеко 1 лажичка цимет 1 ќесичка инстант кафе по желба разматено во 50 мл вода 100-150 гр шеќер (во овој рецепт има 50 гр) 50 мл маслиново масло 50 …

Повеќе »

(Рецепти) Посно, ефтино, вкусно и здраво: Појадок – десерт кој е готов за 20. минути!

Прекрасни рецепти за посни палачинки и мафини. Ќе уживате во секој залак… Почна големиот пост а никогаш не е едноставно да се смисли што да се подготви за појадок. Верувале или не, за помалку од 30. минути можете да подготвите палачинки и мафини, а при тоа да не треба да …

Повеќе »

(ВИДЕО) За 15 минути: Обланда со плазма и бело чоколадо!

Оваа обланда ќе ја направите за 15 минути и ќе бидете воодушевени од вкусот. Состојки: 1 мало пакување обланди 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 50 гр бело чоколадо за готвење 200 мл павлака 20% мм 1 ванилин шеќер по желба 150гр мелени бисквити од плазма За глазурата: …

Повеќе »