храна

(ВИДЕО) За 15 минути: Обланда со плазма и бело чоколадо!

Оваа обланда ќе ја направите за 15 минути и ќе бидете воодушевени од вкусот. Состојки: 1 мало пакување обланди 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 50 гр бело чоколадо за готвење 200 мл павлака 20% мм 1 ванилин шеќер по желба 150гр мелени бисквити од плазма За глазурата: …

Повеќе »

За вистинските работи е потребно време!

Сигурно често ви се случува поради секојдневните обврски или пренатрупаниот распоред да сфатите дека на крајот од денот сте пропуштиле да посветите барем малку време на она што е навистина важно. Драгоцените моменти кои значат, кои ќе останат запаметени, кои нѐ исполнуваат со среќа и прават да се чувствуваме подобро. …

Повеќе »

РЕЦЕПТ ОД 80.ТИТЕ ЗА НАЈДОБРО ТЕСТО: Стои до 7. дена – од него се прави апсолутно СЕ!

Ова тесто се чува во пластична кеса, и може да порасне доволно за да излезе од неа, па доколку се случи тоа, преполовете го тестото и пренесете еден дел во друга кеса. Лудото тесто не треба да се чека да нарасне – доволно е да ја отворите вратата на ладилникот …

Повеќе »

ПЛАНИРАТЕ ДА ПОСТИТЕ – ДЕСЕТ РАБОТИ кои би можеле да му се случат на вашето тело откако ќе станете „веган“

Во пресрет на велигденските пости решивме да објавиме напис за веганството – начин на исхрана кој е многу сличен на Големиот пост – единствената разлика е што не се конзумира ниту риба. ДЕНЕС, се повеќе и повеќе луѓе се одлучуваат на веганизам. Не само што ова може да го промени …

Повеќе »

Нова студија: Честото јадење месо е поврзано со низа болести не само со карцином

Една нова студија покажала дека оние кои редовно консумираат месо имаат поголем ризик да заболат од низа болести. Студијата, објавена во BMC Medicine, оди подалеку од претходните студии кои ја поврзаа конзумацијата на црвено и непреработено месо со болести како што е рак на дебелото црево. Студијата базирана на популација …

Повеќе »

Оброк салата со пилешко

Пилешко за салата/оброк кој лесно се подготвува Состојки: – 200 гр пилешко бело месо – 3 домати – 1 пиперка – 1/2 кромид – 1 лажичка сос од домати – 1/3 лажиче чили во прав – 1/2 чаша рендано полу-тврдо сирење по ваш избор – маслиново масло – зелена салата …

Повеќе »

Посен колач со ореви или бадеми

Едноставен и многу вкусен посен колач Состојки: (филџан за кафе, околу 120 мл) – 6 филџани брашно – 5 филџани кисела вода – 4 филџани шеќер (кристал) – 2 филџани масло – 100 гр мелени лешници или ореви или бадеми – 1 прашок за пециво – 1 ванилин шеќер – …

Повеќе »

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ – Салама со суво овошје – без шеќер!

Секогаш се добредојдени непечените колачи, а оваа овошна салама е покрај тоа и здрава затоа што нема шеќер… Состојки: – 250 гр суви смокви – 250 гр суви ливи – 150 гр ореви – 50 гр овесни снегулки – 1 портокал – 1 лажица рум – 1/2 лажичка цимет – …

Повеќе »

КОРИСНО – Секојдневното консумирање јаболки носи бројни придобивки, а две се најважни – намален ризик од астма и настанот на дијабетес

Распространето е мислењето дека јаболкаи треба да се јадат секој ден. Во земјите од англиското говорно подрачје, постои дури и поговорка за овој резултат, која вели: „An apple a day keeps the doctor away“ што буквално значи „едно јаболко на ден ќе ве спаси од одење на лекар“. Откриваме дали …

Повеќе »