храна

(ФОТО) Рецепт на денот: Беќар коцки

Извонреден непечен колач за чија подготовка е потребно малку време, но со оглед на состојките и добиеното трудот секако ќе се исплати. Се препорачува на љубители на сувите смокви и ореви… Состојки: 4 помалечки обланди – или две големи исечени на половина 1 фил: 200 г суви смокви 100 г …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Пирамиди со крем банани

Пирамида од едноставни состојки кои секој ги сака – бисквити, чоколадо, крем банани, и ќе добиете едноставен и брз десерт кој наскоро повторно ќе морате да го правите… Потребно е: 3 јајца 150 г. шеќер 150 г. маргарин 100 г. чоколадо за готвење 200 г. мелени бисквити (или плазма) 200 …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќофтиња кои се топат во уста

Прекрасно, вкусно месо и други квалитетни состојки го нашле своето место во овој рецепт… Состојки: 1 кг. мелено, мешано, месо 2 големи јајца 1 филџан (од кафе) рендан прмезан 2 лажици сечкан магдонос иситнет лук сол, црн пипер 2 филџани лебни трошки 2 филџани топла вода 1 филџан маслиново масло …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќебапи во „мантил“ од компири

За денес ви предлагаме еден необичен рецепт со состојки кои се омилени на нашата трпеза Потребно е: компири ќебапи пиперки, тиквички, модар патлиџан, домати зачинска сол,црн пипер, зачини по желба масло Подготовка:компирите измијте ги, излупете ги и издлабете. Издлабениот дел ставете го на страна. Компирите наросете ги со зачинска сол, …

Повеќе »

(ФОТО) Полнет „расцветан“ леб

На трпезата, како предјадење или збогатување на свечено мени, добро ќе дојде еден леб со кашкавал, моцарела, кромитче со путер… Изгледа комплицирано, но всушност е едноставно за подготовка, а вкусно…сликата говори повеќе од 1.000 зборови. Доколку не сакате кромид лепчето ќе биде подеднакво вкусно и без него, а можете да зачините со магдонос, …

Повеќе »

(ФОТО) Ладни, непечени, десерти на Џејми Оливер и Џада де Лаурентис

И врвните готвачи имаат едноставни рецепти за десерти кои ги подготвуваат. Џејми Оливер е звезда на „24kitchen“ додека Џада де Лаурентис своите рецепти ги претставува на Foodnetwork каналот. За денес избравме два чоколадни, непечени, десерти кои бргу се подготвуваат. Ладен чоколаден десерт на Џејми Оливер 200 г. бисквити 110 г. …

Повеќе »