(ФОТО+ВИДЕО) Најбрз рецепт за тестенини: Сос на кој нема да можете да одолеете

Тестенините со сос се јадење кое брзо се подготвува, па затоа е идеално доколку немате многу време
Ако тестенините се вашето омилено јадење, знаете дека може да се приготват на безброј начини. Ви донесуваме еден брз рецепт кога сакате да си подготвите ручек а немате многу време да го подготвите сосот.
Потребно е:
350 гр тестенини
100 гр павлака за готвење
100 гр млеко
1 мала лажичка брашно
150 мл млеко
2 чешниња лук
100 гр шунка
50 гр кашкавал
мелен врн пипер
магдонос
малку масло
Подготовка:
На масло пропржете брашно со издробен лук. Додадете ги павлаките и млекото и оставете да зоврие.
Додадете рендан кашкавал, а кога ќе се растопи додадете зачини, бибер и магдонос. Оставете сосот да врие минута-две.
Со сосот прелијте ги сварените тестенини. Пријатно!


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈАВА: Денес и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над …