Сцена

Раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ од Џузепе Верди на 21 февруари во НОБ

На 21 февруари со почеток во 20.00 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се изведе раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на Џузепе Верди, а драматуршката подлошка е земена од неговата популарна „Травијата“. Диригент е Иван Еминовиќ, кореографијата е на еден од водечките руски …

Повеќе »

Ново видео од Druggy и Кацар – Да ве чујам

„Излезе новиот видео спот од Druggy и Кацар насловен Да ве чујам. Видеото е изработено од Доан Акити, а може да се најде на YouTube каналот на TDFU (TrapDaFuckUp). Синглот е најава за албумот на Druggy кој го носи името Druggy Гледачи. На проектот ќе преовладуваат колаборации со македонски хип-хоп …

Повеќе »

Уште малку до најавениот најголем аудиовизуелен концертен спектакл месецов – концертот на хрватската поп пејачка Јелена Розга

Остана уште малку до најавениот најголем аудиовизуелен концертен спектакл месецов – концертот на хрватската поп пејачка Јелена Розга, која во Скопје доаѓа во рамки на турнејата „Минут срца мог”. Како што веќе и најавивме, организаторот Скајмјузик продукција, регионалниот лидер во организацијата на најголемите музички настани и фестивали, најавува вистински спектакл, …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден пред 5 години почина Димитар Чемков-Циме, доајенот на македонското музичко новинарство и член на култните „Бисери“ и „Бис Без“

Димитар Чемков – Циме е роден на 2 февруари 1942 година во Скопје. Тој беше македонски рок-музичар, композитор и доајен на македонското музичко новинарство. Бил член на двете најпопуларни рок групи во 60-те, „Бисери“ и „Бис Без“. Цели 37 години како музички новинар и уредник бил дел од музичката редакција …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат пантомимичар, режисер и актер Војо Цветановски

Војо Цветановски е роден во Скопје на 7 февруари 1981 година. Тој е познат македонски пантомимичар, режисер и актер. Во 1999 година се запишува на Национална академија за театарска и филмска уметност „Крсто Сарафов“ во Софија, а во 2003 година дипломирал на истата. Од 2002 година Цветановски работи во „Театар …

Повеќе »

Ѓоко Таневски: „Пострашно нешто од жена што сама пие во кафана нема”

Во новата емисија на „Нешто конкретно” ни гостуваа девојките од групата „Фрајле”, а друштво им правеше нашиот Ѓоко Таневски. Темата на разговор беше за успесите во животот, односно што треба да се сторите за да ви тргне во животот? Нашите гости очигледно добро ја знаат вистинската формула судејќи според нивните …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден беше роден еден од најдобрите македонски актери Благоја Спиркоски-Џумерко

Благоја Спиркоски-Џумерко е роден во Прилеп на 6 февруари 1946 година. Тој беше познат македонски театарски и филмски глумец. Џумерко бил член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година сè до неговото пензионирање. Остварил голем број на улоги, меѓу кои најзапаметен ќе остане по улогата на Итар Пејо во …

Повеќе »

На денешен ден е родена нашата режисерка и професорка Зоја Бузалковска

Зоја Бузалковска е родена во Скопје на 6 февруари 1971 година. Таа е позната театарска режисерка и професорка по глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Во 1997 година дипломирала Новинарство на Правниот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, а во 1998 година Театарска режија …

Повеќе »

Хитовите на Френк Синатра во изведба на Џон Илија Апелгрен и Национален џез оркестар

14 февруари е датум кој се поврзува со убави нешта, денот на љубовта, денот на виното, а годинава овој датум ќе го одбележи и еден посебен настан, концертот на Националниот џез оркестар со според многумина, еден од најдобрите џез вокали на овие простори, но и пошироко, Џон Илија Апелгрен. Концертот …

Повеќе »