Сцена

Димче Мешковски денес ќе го прославеше својот 78-ми роденден

Димче Мешковски е роден е на 31 октомври 1945 година во Скопје. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски актер  и хуморист. Исто така тој е татко на познатата македонска пливачка, Наташа Мешковска. Матична сцена на Мешковски била Драмски театар – Скопје. Остварил улоги во многу театарски претстави („Диво месо“, …

Повеќе »

МУХАМЕД ИБРАХИМИ СО КОНЦЕРТ ВО ФИЛХАРМОНИЈА

На 6 ноември (понеделник), во камерната сала на Филхармонија, гитарскиот вуртуоз Мухамед Ибрахими ќе одржи свој концерт. Концертот е во организација на Баги Комуникации. Мухамед Ибрахими е скромен, но маестрален на сцена. Го нарекуваат скриен гитарски бисер, а за секој негов концерт секогаш се бара место повеќе. Тој својата гитара …

Повеќе »

Концерт на Филхармонија посветен на 60 години Музичка младина на Македонија

Оркестарот на Македонска филхармонија овој четврток, со почеток во 20 часот ќе го изведе концертот насловен „Извор” посветен на 60 години Музичка младина на Македонија. Диригент е Борјан Цанев, а како солисти ќе настапат младите инструменталисти Магдалена Дрмач – виолончело, Леонардо Димоски – виолина и Гоце Златев – пијано. На програмата се „Водич низ оркестарот за …

Повеќе »

Екран „Споменар“ со Јова Радевска од дуото Yova

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени …   Денес ви го презентираме …

Повеќе »

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Диего Армандо Марадона денес ќе го прославеше својот 63-ти роденден

Диего Армандо Марадона бил роден 30 октомври 1960 година во Вила Фиорито, Буенос Аирес. Тој е поранешен аргентински фудбалер и фудбалски тренер, светски првак од Мексико 1986 и еден од најдобрите и најпопуларни фудбалери на сите времиња. На 20 октомври 1976 година (10 дена пред неговиот 16-ти роденден), Диего го …

Повеќе »

На денешен ден пред три години не напушти актерот Данчо Чевревски

Данчо Чевревски е роден во Скопје на 17 мај 1951 година. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е …

Повеќе »

Концерт на SO SNER (Австрија)

Стефан Шнајдер и Сузана Гартмаер го формираат проектот SO SNER, кој своето постоење го должи на концертот во 2015 година на фестивалот Approximation во Дизелдорф. Полифониите на бас-кларинетот на Гартмаер толку го импресионирале Шнајдер што тој брзо предложил соработка. Истата година, тие почнаа да го снимаат албумот „Reime” во поранешното …

Повеќе »

Овации за Дино Имери во Лондон

„Ми беше огромна чест да ја претставувам Македонија и да ја промовирам нашата култура во овој светски центар на уметноста – Лондон, во престижната концертна сала на Кралскиот колеџ, каде што настапуваат врвни уметници од целиот свет“, рече македонскиот врвен пијанист Дино Имери, по фантастичниот концерт којшто го одржа во …

Повеќе »

КОЈА Е УБАВАТА И ХАРИЗМАТИЧНА ПЕЈАЧКАТА ШТО НАСТАПИ НА МАКФЕСТ ВО ДУЕТ СО ТАСКО!?

“Сто пати рани, рани, рани ме, но не ми брани јас да љубам не, тонеш во лаги барем еднаш признај се, солза на образ како плав сафир е”…  Се љубовните стихови од рефренот на новиот макфестовски хит на Таско и Малена,  напишани токму од Таско кој во многу песни па …

Повеќе »