Завршен концерт на одделот за жичани инструменти на учениците при ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј”

Денес со почеток во 19:00 часот во концертната сала на ДМБУЦ ќе може да го проследите завршниот концерт на одделот за жичани инструменти на учениците при ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј” од Скопје.

Програма:


1. ЛИЗА САЛИУ, виолина II одд. основно,
класа на проф. Риана Рамиз Мемедов
М.Гарлицки – Гавот
Пијано соработник: Нита Груби

2. КАЛИНА ТЕОДОСИЕВСКА, виолончело VIII одд. основно,
класа на проф. Александра Јаневска
М.Букиник – Хумористичен танц
Пијано соработник: Ива Виденовиќ


3. СИЕНА АНГЕЛОВСКА ВИТЛИ, виолина II одд. основно
класа на проф. Наташа Стојановска
С.Мах – Кончертино
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

4. ТЕЈА ТОДОРОВСКА, виолончело VIII одд. основно,
класа на проф. Маре Видевска
Г.Голтерман – Етида – Каприс оп.54, бр.4
Пијано соработник: Ива Виденовиќ


5. МИЛА НАУМОВСКА, виолина I год. средно,
класа на проф. Јелена Станишиќ
Ч.Данкла – Варијации
Пијано соработник: Дилек Реџеп

6. АНА ВЕЛКОСКА, виолончело VII одд. основно,
класа на проф. Маре Видевска
В.Х.Скуеар – Рустичен танц
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

7. ЈАНА ВЕСЕЛИНОВА, виолина I год. средно,
класа на проф. Петар Поповски
К.Сен- Санс – Романса оп.48
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

8. ЕВА МАЛИНОВСКА, виолончело VIII одд. основно,
класа на проф. Маре Видевска
Л.Бокерини – Рондо
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

9. ЕВА РИСТЕСКА, виолина II год. средно
класа на проф. Наташа Стојановска
Ф.Крајслер – Циганка
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

10. КАЛИНА ВЕЛКОВСКА, виолончело I год. средно,
класа на проф. Марија Кочарова – Узунова
Ј.С.Бах – Свита I, Прелудиум

11. САВЕ САМАРАКОВА, контрабас IV год. средно,
класа на проф. Благој Маротов
Џ.Ботесини – Елегија
Пијано соработник: Благовесна Булоска

12. АЛЕКСАНДАР ИЦКОВСКИ, виолончело II год. средно
класа на проф. Александра Јаневска
С.Прокофиев – Марш за соло виолончело

13. ИЛИЈА ЈОВЧЕВ, виолина III год. средно,
класа на проф. Јелена Туфекчиевска
Ф.Шопен – Ноктурно cis-moll
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

14. МАРКО ЈОВАНОСКИ, виолончело IV год. средно,
класа на проф. Марјан Ивановски
Г.Форе – Елегија оп.24
Пијано соработник: Нита Груби

15. БОЖАНА ГОШЕВА, виолина III год. средно,
класа на проф. Јелена Туфекчиевска
Ф.Крајслер – Убавиот рузмарин
Пијано соработник: Ива Виденовиќ

16. МАГДАЛЕНА ДРМАЧ, виолончело IV год. средно
класа на проф. Александра Јаневска
С.Рахмањинов – Елегија оп.3, бр.1
Пијано соработник: Благовесна Булоска

17. ГУДАЧКИ КВАРТЕТ – ЛУЈ, III год. средно,
класа на проф. Марија Кочарова – Узунова
К.Гардел – Por una Cabeza

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, со почеток во 18:00 …