Фестивал за современа музика МОДОАРС 2024

Започнува седумнаесеттото издание на Фестивалот за современа музика МОДОАРС. На отварањето на фестивалот МОДОАРС 2024 на 17.05.2024 во Даут Пашин Амам во 20 часот ќе настапат тројца пијанисти: Ервин Леитер (Унгарија/Грција), Леонид Петрески и Стефанија Јонческа – Тонски. На програмата ќе се изведат дела од класичната и современа литература, меѓу кои Моцартовиот „Турски марш“, Бетовен „Ероика варијации“ и Шопен – скерзо бр. 4.

Следуваат концертите на гитаристите Дејан Несторов и Александра Кировска и пијанистката Ангела Николовска кои ќе настапат на 30.05.2024 во галеријата Даут Пашин Амам во 20 часот. На 15-ти јуни, во Даут Пашин Амам ќе се одржи и концерт за деца на кој ќе настапат учениците од Пијано академијата Модоарс. На затварањето на фестивалот ќе настапи пијанистката Ема Попивода со концертот кој воедно е промоција и на нејзиниот нов албум „Суперсоник & Акустик електроникс“.


Фестивалот Модоарс донесува нова свежина на скопската културна сцена, а публиката со сигурност ќе има можност да ужива во концертите со несекојдневна музичка програма и изведба на извонредни музички ументици.

Фестивалот е поддржан од Министерството за култура на Р.С.Македонија и Општина Центар.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …