Сцена

Слаткаристика и 2Бона ќе настапат на второто издание на „Тумбсток“ во Куманово

Вечерва, на Градскиот плоштад во Куманово со почеток во 20:30 часот, ќе се одржи второто издание на фестивалот „Тумбсток“. Фестивалот е во комплетна организација на Фондацијата за култура и спорт „Куманово“ – Куманово, НГО „Бујрум“ и Сектор за култура при Општина Куманово, а, под покровителство на Градоначалникот и Советот на …

Повеќе »

Денес роденден слави Ева Нединковска

На денешен ден во 1983 година во Охрид е родена нашата позната пејачка Ева Нединковска. Кариерата на Ева започна во 2003 година со песната „Дали денот ќе е рај“. Има настапувано на многу музички фестивали како што е „Охрид Фест” во својот роден град, Охрид. Скоро на секој фестивал таа …

Повеќе »

Синоќа во Битола се оддржа првото издание на фестивалот на староградска музика „Ех, таа серенада“

Вчера вечер успешно се реализираше првото официјално издание на фестивалот на староградска музика „ Ех, таа серенада ” во Битола. И покрај неочекуваното невреме и промената на локацијата, околу илјада посетители стрпливо чекаа и ја преполнија големата концерна сала на Центарот за култура. Организаторите поддржани до своите колеги од НУ …

Повеќе »

„Рудар Рок Фест“ по деветти пат во Пробиштип

Вечерва, ќе се одржи деветтото издание на „Рудар Рок Фест“. Овој рок настан ќе се одржи на повеќенаменското игралиште во Градскиот парк во Пробиштип, а истиот се одржува во рамките на културните денови по повод 28 Август – Денот на рударите и големиот христијански празник – Пресвета Богородица. И оваа …

Повеќе »

Тамара Тодевска ќе настапи на Меѓународниот тамбурашки фестивал во Куманово

На Градскиот плоштад во Куманово, денес со почеток во 20:30 часот ќе се одржи деветнаесетото издание на Меѓународен тамбурашки фестивал – Куманово 2023, во комплетна организација на Фондацијата за култура и спорт „Куманово“ – Куманово, под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово. На овогодинешното издание на фестивалот, покрај …

Повеќе »

Young Dadi ви ги открива неговите три омилени песни од македонски изведувачи

Young Dadi е млад артист од Скопје препознатлив по својот уникатен стил, инспириран од различни жанрови и секогаш отворен за експериментирање и правење на музика надвор од зоната на комфорот. Неговата кариера започнува во 2019 година, а првиот сингл кој го става на мапата е Pina Colada. Во својата биографија …

Повеќе »

10 години Шарла Рекордс – концертна промоција

Независниот музички издавач Шарла Рекордс продолжува со одбележување на 10-годишнината од своето постоење со нова концертна промоција во музичкиот бар Ла Кања. Повод за следниот од серијата настани ,,Шарла – 10 лета околу” е неодамна излезениот деби албум на скопската кантавторка Хана Корнети. Оваа мултиталентирана девојка веќе и е позната …

Повеќе »

Две недели до Егзитовиот спектакл во Струмица: Незапирливиот Џон Њуман пристигнува на големата Get EXITed забава!

Глобалната поп и соул сензација Џон Њуман повеќе од деценија наназад суверено владее на светската музичка сцена и ги освојува срцата на фановите со моќниот глас, емотивните мелодии и песните кои достигнуваат до самиот врв на водечките топ листи. Единствениот продуцент, пејач, текстописец и диџеј, на 7 септември на големиот …

Повеќе »

Вечерва во Офицерскиот дом-КИЦ Битола, започнува фестивалот на староградска музика „Ех, таа серенада“

Вечерва ќе се оддржи првото официјално издание на фестивалот на староградска музика „Ех, таа серенада” во Битола. Нивната инспирација доаѓа од традицијата на најопеаниот град на Баканот, од пајтоните, ергените кои љубовта преку песна ја носеле до срцата на битолските чупи, пеејќи по сокаци, под пенџери и балкони. Битола вечерва …

Повеќе »