Денес се сеќаваме на нашиот познат актер Данчо Чевревски

Данчо Чевревски е роден во Скопје на 17 мај 1951 година. Тој беше познат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент.

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТРИАНГЛ. Работел професор на ФДУ во Скопје, а бил и декан на факултетот.


Од неговата богата филмографија издвојуваме:

1975 Атентатот во Сарајево ТВ-филм
1975 Прва вечер ТВ-филм
1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм
1977 Пресуда ТВ-филм
1978 Златни години ТВ-серија
1978 Белиот ѕид ТВ-филм
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1981 Пикник и тополи ТВ-филм
1981 Доротеј ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Време на летала ТВ-филм
1982 Јагне на ражен ТВ-филм
1982 Јужна патека ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1984 Исчекување ТВ-филм
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1984 Песок во автомобилот ТВ-филм
1985 Слободен пад ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1986 Доброволци ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија
1988 Тврдокорни ТВ-серија
1988 Облаци ТВ-филм
1988 Скопски сновиденија ТВ-серија
1990 Станица обични возови ТВ-филм
1990 Иза зида ТВ-филм
1991 Тетовирање ТВ-филм
1992 Заминување од Пасквелија ТВ-филм
1995-1996 Среќни луѓе ТВ-серија
1996 ТВ Театар ТВ-серија
1997 Џипси меџик ТВ-филм
1997 Истрели во сонот на Марија ТВ-филм
2000 Мултилевел ТВ-филм
2003 Седум приказни, за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2003 Последниот фалцер ТВ-филм
2004 Илузија ТВ-филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм
2007 Стапица ТВ-филм
2009 Бунило ТВ-филм
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм
2012 Бардо ТВ-филм
2014 Деца на сонцето ТВ-филм
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Прваци света ТВ-серија
2016 Операција Дијамант ТВ-серија
2017 Пси лају, ветар носи ТВ-серија
2019 Втора шанса ТВ-филм
2020 Бегство во морето ТВ-филм


Починал по долго боледување на 69-годишна возраст на 29 октомври 2020 година во Скопје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …