Сцена

Билети за инклузивната претстава „Необичен ден“ со јунаците од „5+ фамилија“ достапни на билетарницата на МНТ

Да создадеме свет без предрасуди во кој сите се еднакви, е главната порака во музичко-театарскиот спектакл „Необичен ден“ со јунаците од „5+ фамилија“, кој е дел од инклузивната кампања „Сонуваме. Менуваме“ на Стопанска банка – АД Скопје. Годинава по петти пат Стопанска банка го спроведува овој општествено-одговорен проект кој кулминира со инклузивна …

Повеќе »

Концерт на „Галија“ во Македонска Филхармонија

Вечерва, со почеток во 20:00 часот, во Македонската Филхармонија ќе се одржи концертот на групата „Галија“ со наслов „Акустично као некада“. Првиот концерт во Скопје од страна на Авалон Продукција беше организиран во Куршумли Ан, на 28ми август, 1993та со Електрични Оргазам. Вториот концерт требаше да биде на истото место, …

Повеќе »

Споменар: 20 кратки и интересни одговори со Сашо од „Паркети“

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени … Денес ви го презентираме „споменарот“ …

Повеќе »

На денешен ден е родена познатата српска актерка Светлана Бојковиќ

Светлана „Цеца“ Бојковиќ е родена во Земун на 14 декември 1947 година. Дипломирала на на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград во 1970 година. Како глумица реализирала бројни театарски, фимски и телевизиски улоги, од кои поистакнати и попознати се: „Кучето што ги сакаше возовите“ (1977), „Некоја друга …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот актер Јон Исаја кој почина на денешен ден во 1993 година

Јон Исаја бил роден во Тетово на 5 јануари 1915 година. Тој беше македонски филмски, театарски и телевизиски глумец. Тој потекнува од печалбарско семејство, па годините на детството и младоста ги поминал во Романија каде ја завршил и Театарска академија во Букурешт во 1942 година. Станува член на Драмата на …

Повеќе »

Со еден купен билет на 4 концерти со Фолтин, Нокаут, Гоце Саф, диџеј Чваре и Нина Јанева

Во деновите што доаѓаат во декември, постои хипнотизирачка аура на свечености и забави што му претходат на традиционалниот дочек на Нова Година. Многумина го сакаат токму овој период од годината бидејќи е полн со славење и радост, а музиката и забавата се прибежиште од остриот зимски ветар. Токму во една …

Повеќе »

Сеќавање – На денешен ден почина великанот на македонското глумиште Дарко Дамески

Дарко Дамески беше роден во Прилеп на 12 мај 1932 година. Тој беше еден од најистакнатите македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Во 1952 година ја заврши Државната средна театарска школа во Скопје. Беше член на Драмскиот ансамбл на Македонскиот народен театар во Скопје. Во 1964 година, Дамески стана член …

Повеќе »

ЈОВАН ЈОВАНОВ ПОСЛЕ 14 ГОДИНИ ПОВТОРНО ЗАПЕА И ТОА ВО ДУЕТ СО ПАЈАК..ПРОМОВИРАН СПОТОТ НА НОВАТА ВЕРЗИЈА НА “МАГИЈА”

По дваесет и пет години победничката песна на Макфест 1998 година “Магија”, доби нов модерен поп звук кој веруваме дека силно ќе допре до публиката и песната ќе продолжи да живее кај младата популација. По желба на Пајак, Јован после 14 години ќе запее повторно ќе ми треба магија, но …

Повеќе »

Интервју со Славчо Попоски: Очекуваме една многу поразлична зима за разлика од изминатите години

Славчо Попоски е еден од нашите најпознати метеоролози. Љубовта кон метеорологијата кај него се родила уште од најрана возраст, а сега таа е негова професионална определба. Секојдневно преку социјалните медиуми и неговата интернет страна ги информира граѓаните за тоа какви временски услови не оочекуваат. Поразговаравме со Славчо на разни теми …

Повеќе »