Сцена

На денешен ден е роден нашиот познат актер, режисер и сценарист Коле Ангеловски

Коле Ангеловски е роден на 14 март 1943 година во Скопје. По средното образование, дипломирал глума на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград. Коле Ангеловски уште во раното детство — како ученик во основното, а подоцна и во средното образование покажувал интерес и талент кон уметноста, а …

Повеќе »

Брега со порака до македонската публика: На 23 март кој нема да полуди, тој не е нормален!

„Здраво на сите во Македонија, јас сум Горан Бреговиќ. На 23 март во СЦ „Јане Сандански” ќе свирам добар концерт со мојот Оркестар за свадби и погреби. Ќе биде забавно, ќе свирам сешто – и ново и старо, ќе биде лудо – ‘Кој нема да полуди, тој не е нормален'”, …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Крсте Јовановски

Крсте Јовановски е роден на 13 март 1960 година во Велес. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Во 1984 година завршува Факултет за Драмски уметности, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Љубиша Георгиевски, и истата година се вработува во Струмички театар. Од 2012 година работи …

Повеќе »

Актерот Тони Михајловски е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година

Актерот Тони Михајловски е добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2024 година. Ваква одлука донесе жири комисијата сосатвена од актерите Слободанка Чичевска, Фаик Мефаилоски и Благојчо Стојанов. Наградата ќе биде врачена во рамки на фестивалот на комедија „5ре“ кој ќе се одржи од 20 до 31 март. …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден пред 7 години почина нашата пејачка на изворни народни песни и доајен на македонската народна музика Вања Лазарова

Вања Лазарова-Димитрова е родена на 27 април 1930 година во с. Страцин, Кратовско. Извесно време работи во Операта при МНТ, а била член и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“. Има испеано стотина македонски изворни народни песни, од кои најголемиот дел се снимени во продукцијата на МРТ. …

Повеќе »

„ПОВРЗУВАЊЕ“ – концерт на Македонската филхармонија

„ПОВРЗУВАЊЕ” е насловен концертот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток, 14 март во 20 часот. На програмата ќе бидат изведени, Интермецо од познатата опера на Џакомо Пучини, „Манон Леско” (1892), Концертот за гитара и оркестар „Аранхуез”, најпознатото дело на шпанскиот композитор Хоакин Родриго (1901 – 1999) и …

Повеќе »

Среќен роденден Весна Петрушевска !!!

Весна Петрушевска е родена на 10 март 1970 година во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности,Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Димитрие Османли во 1992 година. Од 1993 година работи во Македонски народен театар – Скопје. Остварила бројни театарски …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната пејачка и телевизиска водителка Сузана Турунџиева

Сузана Турунџиева е родена во Битола, на 9 март 1969, како второ дете во семејство на просветни работници. Уште од шест годишна возраст го изучува пијаното, а на дванаесет години сама, без знаење на своите родители, со своите заштедени пари си купува гитара, на која сама почнува да учи да …

Повеќе »

Лепа Брена и Здравко Чолиќ на Music Week фестивал

Сончевиот март на Копаоник и 60 отсто од скијачките капацитети кои секојдневно се во функција ќе го одбележи и претстојниот музички фестивал на кој годинава заедно ќе настапат двете најголеми ѕвезди од регионот. Осмиот по ред Music Week фестивал ќе се одржи 15 до 17 март, а Салата за настани …

Повеќе »