Сцена

Првиот соло хип хоп албум во Македонија прослави 22 години

Првиот соло хип хоп албум во Македонија прослави 22 години. Станува збор за албумот „Неопходно зло“ издаден на 23 септември 2001 година од македонскиот рапер Да Џака Накот. „Да Џака Накот“ е хип-хоп изведувач и еден од артистите со најголем број долги албуми на домашната хип-хоп сцена. Среќен роденден на …

Повеќе »

Том Одел се враќа со новата акустична балада „Black Friday“

Хитмејкерот на „Another love“ издаде нова песна и видео спот за песната „Black Friday“. Тој пее: „Се е во мојата глава, се е во мојот ум, јас сум толку себичен, ти си толку љубезнa…. Гледам во огледало што ми се случува. Сакам подобро тело. Сакам подобра кожа. Сакам да бидам …

Повеќе »

Промоција на проектот LARTA на Дино Милосављевиќ во џез клубот BOVA во Истанбул

Со поддршка на Министерството за култура на Република Северна Македонија и македонскиот културно-информативен центар во Истанбул, утре на 24ти септември, скопскиот тапанар Дино Милосављевиќ ќе ја има можноста да го претстави проектот LARTA во култниот џез клуб BOVA Sahne во Истанбул. Дел од LARTA и се скопските музичари Ѓоко Максимовски …

Повеќе »

Слушнете ја „Илумации“ на Климе Ковачески во изведба на Светлана Јовановска

Ковачески мјузик го открива триумфалното пристигнување на осмата симфонија на звуци на ентитетот, смело именувана „ДВОЈНОСТ“. Од овој меѓународен ансамбл произлезе познатата сирена на Македонија, гласот на една ера, Светлана Јовановска. Нејзините вокални акорди ткаат магија во оваа иновативна креација, додавајќи аура на нејзината позната харизма на глобалната симфонија. На …

Повеќе »

Брус Спрингстин денес го слави својот 74-ти роденден

Брус Фредерик Џозеф Спрингстин е роден на 23 септември 1949 година во Лонг Бранч-Њу Џерси, и е еден од најпознатите американски рок пејачи, гитаристи и композитори. Се смета за музички наследник на Елвис Присли, Вуди Гатри, Пит Сигер и Боб Дилан. Брус бил под големо влијание на рок и блуз …

Повеќе »

Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Скопје! ИМА ДОБРА ПРИЧИНА!

Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име се сретнува како автор на музика, текстови и аранжмани за хитови во светот на поп и народната музика, на јавноста ѝ го претставува новиот албум со наслов „Доѓи да те волим”. Станува збор за музички проект со 10 песни полни …

Повеќе »

Денес започнува 9-тото издание на Меѓународниот фестивал на етнографски филм ЕТНОФФ

Во организација на Македонско студентско етнолошко друштво, денес и утре, во Кинотеката на Северна Македонија ќе се одржи 9-тото издание на меѓународниот фестивал на етнографски филм ЕТНОФФ. Отварањето на настанот е закажано за 19:00 часот. Програмата за денес е следна: 19:15 ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОВИ ПРАШИНА- Каја Ракушчек (Словенија) AШК(ЉУБОВ)- Владимир …

Повеќе »

На денешен ден е роден светски познатиот тенор Андреја Бочели

Андреја Бочели е роден на 22 септември 1958 година во Лајатико, Тоскана во Италија и е светски познат пејач, писател и музички продуцент. Бочели бил ослепен на возраст од 12 години, поради мозочно крварење, кое го добил како последица од удар на главата играјќи фудбал. Никогаш не зборува за својот …

Повеќе »

Нов сингл и спот на групата My Tear

Скопскиот состав My Tear го објави својот најнов видео-запис за песната “На старите станици”, во режија на Милан Блажевски. Спотот е снимен во Студио 1060 од страна на Милан Блажевски и Јосип Здравковски, екипата позната по видео записите на 21 век. “На старите станици” е прв сингл од новиот албум …

Повеќе »