Сцена

Материјални нешта, наместо искрено извини – Новата песна на Александра Јанева предизвика реакции во јавноста

Изминатата недела, македонската поп-пејачка Александра Јанева го промовираше своето ново музичко дело „Дождови” кое е уште едно во низата одлични песни кои Јанева ги создава за својата публика. Првите реакции за „Дождови” се одлични и композицијата наиде на навистина позитивни коментари од страна на публиката. „Ни букет од рози не …

Повеќе »

„Заедно“ со оркестарот на Македонската филхармонија

Овој четврток со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Заедно“ на кој ќе бидат изведени Концертот за виолина, виолончело и пијано во Це-дур, оп.56 од Лудвиг ван Бетовен и „Фантастична симфонија“, оп. 14 од Хектор Берлиоз. Диригент е маестро Конрад ван Алфен од …

Повеќе »

Одбројуваме до саботното музичко цунами – концертот на ЈЕЛЕНА РОЗГА

Сабота 10 февруари е датумот и денот резервиран за најголемиот аудиовизуелен настан во месецот на љубовта и виното – концертот на најголемата музичка ѕвезда во регионот Јелена Розга. Организаторот Скајмјузик продукција, регионалниот лидер во организацијата на најголемите музички настани и фестивали, најавува вистински спектакл, а во нивната лабораторија веќе се …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Роберт Вељановски

Роберт Вељановски е роден во Скопје на 5 февруари 1968 година. Тој е  македонски глумец и поранешен директор на Драмски театар – Скопје. Вељановски е дипломиран глумец на Факултетот за драмски уметности при Унивезритетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Од 1997 година е вработен во Драмски театар – Скопје. …

Повеќе »

ГРЕМИ 2024: Тејлор Свифт влезе во историјата со победа на четвртиот албум на годината

„Midnights“ и ја донесе на Тејлор Свифт четвртата победа за „Албум на годината“ на Греми наградите во 2024 година – најмногу од кој било изведувач на сите времиња. Поп-ѕвездата ја освои Греми наградата за албум на годината за Midnights на Греми наградите 2024 година, со што ја означи нејзината четврта …

Повеќе »

ГРЕМИ 2024: Мајли Сајрус освои Греми за песна на годината за „Цвеќиња“

Мајли Сајрус ја освои наградата за песна на годината на Греми 2024 за нејзиниот хит „Flowers“. Сајрус го освои својот прв Златен грамофон за најдобра поп соло изведба. „Оваа награда е неверојатна, но навистина се надевам дека нема да промени ништо, бидејќи мојот живот беше убав вчера“, рече Сајрус. Поп-пејачката …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Предраг Павловски

Предраг Павловски е роден на 4 февруари 1968 година во Куманово. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1991 година). Во 1993 година се вработува во Народно позориште – Суботица. Од 1994 до 2017 година работи во Театар …

Повеќе »

Општина Центар и Игор Џамбазов го одбележаа роденденот на Маестро Џамбазов

Со промоција на муралот посветен на маестро Александар Џамбазов во Дебар Маало и со изведба на неговите познати хитови, Општина Центар го одбележа роденденот на великанот на македонската популарна музика. Настанот насловен „За Маестрото” привлече голем број посетители кои уживаа во забавната програма, подготвена во соработка со актерот Игор Џамбазов, …

Повеќе »

Сеќавање: 22 години без една од најдобрите македонски пејачки на народна и фолк музика – Петранка Костадинова

Петранка Костадинова Дојчиновска е родена во 1948 година во Сомбор. Таа била една од најпознатите естрадни уметници-изведувачи на македонската народна и новокомпонирана песна. Родена е во Сомбор, Република Србија, како дете во семејство на бегалци од Егејска Македонија. Во нејзините детски години семејството прво се сели во Демир Капија, а …

Повеќе »