(ФОТО) Родителите трчале маратон со својот шестгодишен син, а луѓето им повикале социјална служба

„Детето изгледа тажно и исцрпено. Не можам да верувам што правите за лајкови”, „Ова е злоупотреба на деца – кратко и јасно. Како татко на дете, мојот стомак се превртува. Срам да ви е”, „Твојата приказната е вознемирувачка. Тој е премногу млад“, биле само дел од многуте критики за нив.

Набргу по фотографијата на нивниот шестгодишен син со чипс, следувала следната објава во која сега се вклучени и социјалните работници. Пред само неколку дена парот објавил фотографија.
„Во петокот, социјалните работници дојдоа во нашата куќа и ги испрашуваа нашите деца. Водачите на заедницата на тркачи веруваат дека трчањето маратон со деца е погрешно“, напишале тие.
Иако на почетокот биле критикувани за односот кон нивниот шестгодишен син, сега ситуацијата е малку поинаква. Повеќето од придружниците дале зборови на поддршка и охрабрување за брачниот пар Крафворд.
„Ви праќам прегратки“, „Жал ми е што ви се случува. Сакам да го следам вашето семејство во авантури“, „Што? Ова е се што не е во ред со нашиот систем“, „Секоја чест, деца! Колку повеќе се жалат, посигурно е дека ги правите работите како што треба“, биле само некои од позитивните коментари.А што вели законот?
Според упатствата на Клиниката во Кливленд, децата до седум години треба да трчаат за забава од 1,5 до 3 километри. Децата на возраст од 8. до 12. години можат да учествуваат на трки до пет километри, а децата на возраст од 13. до 15. години можат безбедно да трчаат 10. километри или полумаратон. Децата кои наполниле 16., 17. и 18. години се препорачува да трчаат маратон.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Национално триатлон првенство – Дојран 2024

Викендов во Дојран, во организација на Триатлон федерација на Македонија и Општина Дојран, ќе се …