На регионот, како и на Македонија и се закануваат локални поројни поплави: Од вечерва, па и во текот на наредната недела силни врнежи, грмежи и временски непогоди

Метео прогноза на Славчо Попоски:

Под влијание на циклон од западна Европа, од вечерва, па во текот на целата наредна недела, однсоно до самиот крај на овој месец во регионот, како и кај нас во Македонија ќе биде многу нестабилно со чести врнежи, грмежи, силен ветер и локална појава на невреме.


Ќе се задржи значително потопло, но токму ова ќе придонесе Атмосферата да биде многу загреана и исполнета со енергија, па така локално се очекуваат и по силни временски непогоди, проследени со обилни поројни врнежи од дожд за кратко време кои би можеле да придонесат за локални поројни поплави, бурен ветер, силни и чести електрични празнења, како и со појава на крупен град.

И во Скопскиот регион од вечерва, па во текот на наредната недела ќе биде многу нестабилно со честа појава на локален пороен дожд, силен ветер, грмежи и услови за локално невреме.


КРАЈНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ: Во случај на појава на електрични празнења, да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја. Исто така во случај на појава на силен ветер, автомобилите да се заштитат, односно да бидат подалеку од дрвјата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …