ekran

ЗА 2022 ГОДИНА – Нобеловата награда за мир беше доделена на борци за човекови права од Русија, Украина и Белорусија

Годинашни добитници на Нобеловата награда за мир се руската организација за човекови права „Меморијал“, украинската организација за човекови права „Центар за граѓански слободи“ и Алес Бјалицки, белоруски борец за човекови права. Норвешкиот Нобелов комитет денеска соопшти дека овогодинешната Нобелова награда за мир е доделена на две организации и на еден …

Повеќе »

СО КОГО ЌЕ ПРОСЛАВУВА? Путин го слави својот 70-ти роденден, московскиот патријарх ги замолил сите да се молат за неговото здравје

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска ќе го прослави својот 70-ти роденден. За разлика од претходните години кога роденденот го прославуваше ширум Русија, овојпат неговиот роденден ќе остане во сенка на руската инвазија на Украина. По повод роденденот на рускиот претседател говорел и московскиот патријарх Кирил кој ги повикал сите …

Повеќе »

Не се баш популарни: Ова се трите најомразени хороскопски знаци

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… ИМА разни предрасуди поврзани со хороскопските знаци. Луѓето често мразат припадници на некои знаци поради негативните особини што им се припишуваат. Не мора ни да ја познаваат личноста, туку …

Повеќе »

Предавање и промоција на книгата „Панк суперматизам“ на КРИК фестивал

Програмата на седмото издание на КРИК – фестивал за критичка култура, во организација на Контрапункт,  продолжува утре (сабота, 7 октомври) во социјалниот центар Дуња, со почеток во 17 часот.  ГостуваатБен Вотсон (Велика Британија) и Сезгин Бојник (Косово, Финска). Бен Вотсон ќе одржи панк поетско предавање за неговите искуства во Лидс …

Повеќе »

Ниплпипл, Луфтанза, Хајка, Кантон6 и најпознатите скопски диџеи на фестивалот „Градот ме тера да пеам“

Утревечер (сабота), со почеток во 21 часот, во МКЦ ќе се одржи 12то издание на ПМГ Рекордингс фестивал со наслов „Градот ме тера да пеам”. Со квалитетна музучка понуда и на два музички подиуми, фестивалот ќе се одржи во Младинскиот културен центар. На првиот и главен подиум, гости и ѕвезди на фестивалот се Ниплпипл …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Глумецот Горан Богдан на гезме со Бјелогрлиќ и македонски актери: „Во Скопје на ја бива без вино и кафеана“

Хрватскиот актер Горан Богдан е во Скопје за премиерата на филмот „Чичко”, со кој се отвора филмскиот фестивал „Киненова”. Во филмот кој е психолошки трилер игра заедно со Мики Манојловиќ. Публиката, пак, го памти како Мустафа Голубовиќ од „Сенки на Балканот”, серија за која зборува со сто мераци. Особено што …

Повеќе »

(Фото Галерија) Аутомакедонија со електричен автобус, вовед во урбаната електромобилност

Како дел од меѓународната промотивна тура “DEMO TOUR 2022” компанијата Аутомакедонија во текот на изминатите две недели го претстави целосно електричниот автобус -Isuzu NovoCITI Volt и во Македонија. NovoCITIVOLT се возеше на улиците на Струмица, Прилеп, Битола, Тетово, Куманово и Штип, а завршниот настан се случува денес во главниот град, …

Повеќе »

Почнува 7. МФФ Киненова: Вечерва на режисерката Илдико Ењеди ќе и биде врачена наградата за особен придонес во филмската уметност

Со доделување на наградата за особен придонес во филмската уметност на режисерката Илдико Ењеди и проекција на хрватскиот филм „Чичко” во режија на Давид Капац и Андрија Мардешиќ, со Мики Манојловиќ и Горан Богдан во главните ролји вечерва во 20 часот почнува седмото издание на МФФ Киненова. Илдико Ењеди е …

Повеќе »

Како до посјајна и помазна кожа без дамки?

Октовриските сончеви денови “не мамат” што повеќе време да поминуваме на отворено. На дневна шема во кафуле со пријател, или пак на планина со семејството за време на викенд. Сонцето и те како ни е потребно за добро расположение и за полнење на батериите. Ни буди позитивни емоции и не …

Повеќе »