ekran

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ: Tesla Model Y удрил во два автомобили во Кина, загинале две лица

Кинеските власти започнале истрага по уште една фатална сообраќајна несреќа во која учествувал електричниот автомобил Model Y на Tesla. До несреќата дошло кога моделот Y поминал на црвено светло и удрил во два автомобили, при што загинале две лица. Несреќата доаѓа само неколку недели откако друг Model Y беше снимен …

Повеќе »

Ин Мемориам: По долго боледување почина проф. др. Јовица Угриновски

По тешко боледување на 77 годишна возраст почина проф. др. Јовица Угриновски. Со огромна жалост сакаме да ве известиме дека утрово на 77-годишна возраст по тешко боледување почина нашиот ценет и почитуван Проф. Д-р Јовица Угриновски. – Проф. Д-р Јовица Угриновски беше основач и претседател на Управниот одбор на “НЕУРОМЕДИКА”. …

Повеќе »

НОБ: На 2. декември изведба на балетската претстава во два чина „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус

На сцената на Националната опера и балет на 2 декември 2022 со почеток во 20.00 часот ќе се изведе балетската претстава во два чина „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус, во кореографија на Виктор Јаременко од Украина. Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Сценограф е Андреј Злобин, додека под костимографијата се …

Повеќе »

НОБ: Инклузивна танцовa претстава “РЕФЛЕКСИЈА”, на 3ти Декември 2022, по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Тимот на инклузивното танцово студио “ЕУРЕКА” Ве кани на инклузивна танцовa претстава “РЕФЛЕКСИЈА” во сабота на 3ти Декември 2022 по повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Танцовото студио“ЕУРЕКА”четврта година по ред ја доближува инклузијата до сите нас, ја носи во секој дом и ја прави секојдневие. Ова е трета …

Повеќе »

Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) во пресрет на премиерното гостување: Подготвуваме изненадување какво што моментот и го заслужува!

До премиерната музичка дружба со Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), остана уште малку, а во пресрет на концертот закажан на 11 декември во Македонската Филхармонија членовите на составот откриваат дека едвај чекаат да дојдат во Скопје. „Се ближи нашиот прв настап во земјата која ни даде толку многу музички!! На публиката ѝ …

Повеќе »

„Кајмак” во кино стана настан на сезоната

За само 10 денови од прикажување, филмот „Кајмак” по сценарио и во режија на Милчо Манчевски, го видоа 13.000 гледачи низ цела Македонија. „Кајмак” наскоро почнува да се прикажува и во странство. Во преговори се повеќе земји, а засега се потврдени: Грција, Данска, Хрватска, Кипар, Србија, Тајван и САД. По …

Повеќе »

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското првенство.Поради регуларност во исто време ќе се играат и натпревари по групи. Од 16 часот се играат натпреварите од групата А, а од 20 часот од групата Б.Во овие групи се уште не ги знаеме …

Повеќе »

Објавен четвртиот број на книжевното списание „Современост“ за 2022 година

Излезе од печат четвртиот број на списанието за литература, култура и уметност „Современост” за 2022 година. Во составот на последниот број на списанието за тековната година влегуваат 40 статии на 224 страници, вклучувајќи: интервју, 5 прилози проза, 11 прилози поезија, 2 приопштувања, 9 интерпретации, 8 рецензии, 1 прилог со афоризми, како и 3 текста од …

Повеќе »

Дневен хороскоп за вторник, 29.11.2022: Изгледате носталгично и премногу размислувате за нечие отсуство. Чувствувате жалење за некои пријатни или далечни спомени…

Овен Љубов: Ви недостасува воздржаност или емоционална дискреција во блиските контакти. Понекогаш работите ги гледате само на основа на лични стандарди. Работа: Ви требаат доверливи информации. Не треба да ве залажуваат разни олеснувања кои нудат привремено решение. Здравје: Нема причина за грижа. Бик Љубов: Саканата личност индиректно се обидува да …

Повеќе »