ekran

PINKPOP ги потрвди Krezip и Bring Me The Horizon

Со потврдата на KREZIP и BRING ME THE HORIZON, PINKPOP додава две прекрасни имиња во програмата на 50-тото издание. Крезип се враќа во Landgraaf десет години по прошталниот концерт на бендот за прва и единствена фестивалска изведба. Пинкпоп зазема посебно место во срцата на членовите на групата Крезип. Концертот во …

Повеќе »

Докажаниот македонски тапанар кој го освојува светот, ќе ја отвори сцената на фестивалот UNDERFEST 2019 во Скопје

Никола Тони е познат македонски тапанар, музички селектор, Ди Џеј и уметник. Роден во Охрид град кој потекнува со духовност и култура. Со неполни 20 годишна кариера станува член на групата Дамар, каде тропа тапани. Првиот албум го издава со групата Вентолин кој го носи по името на групата. Никола …

Повеќе »

Младите и талентирани Мартин Мазнев и Александар Богдановски од Велес, ќе настапат на UNDERFEST 2019

Мартин Мазнев и Александар Богдановски се од Велес познати како AleX & MazneX. Имаат по 17 години, а веќе една година спремаат свои песни. Имаат издадено 4 синглови и една изведба на Гитара и рап, а на пат е и нивното шестото парче. Мартин и Александар ќе се претстават на …

Повеќе »

Македонските танчери „Eat The Beat“ потврдени на фестивалот UNDERFEST 2019

ИТ ДА БИТ (Eat The Beat) e Здружение за модерни танци во Скопје кое датира од јули 2016 година, а веќе во 2017-та година стануваат Светски Шампиони во Латино Шоу. Имаат 180 активни натпреварувачи и 20 рекреативци. Танчерите се од сите возрасти, од 4 до 35 години. Тие беа организатори на најголемиот танц натпревар …

Повеќе »

180 „губитници“ од областа на културата за Град Скопје, меѓу нив и музичкиот фестивал UNDERFEST 2019

Шест стручни комисии, составени од претставници на Град Скопје и претставници од културните институции на Градот рекоа не за 180 проекти од областа на културата. Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители преку кои се остварува локалниот интерес …

Повеќе »

UNDERFEST 2019 го потврди Анастас Китановски на фестивалот

Анастас Китановски е млад и ентузијастичен музички продуцент кој веќе 4 години се занимава со електронска музика. Пасијата кон музиката тој ја преточува во својот карактеристичен звук во своите песни. Очекувајте енергија и вибрации кои преточени во неговите песни. ќе допрат длабоко во секој од вас. Претходно има настапувано на …

Повеќе »

UNDERFEST 2019 ги потврди охриѓаните Reinconnected

Reinconnected e неодмамна оформен бенд од Охрид-Македонија и е составен од четири изведувачи: Мишко Сиљаноски- Тапани; Пеце Клечкароски- Вокал; Бојан Танески -Гитара (special FX); Александар Марковиќ- Бас гитара и Никола Јосифоски ( Клавијатура ) Постојат шест месеци и се во поготовка на нивниот прв албум. Нивниот жанр на музика е …

Повеќе »

Музичкото училиштето „Кредо“ и неговите ученици на UNDERFEST 2019

Музичкото училиште „Кредо“ е сертифицирано од познатата канадска школа „Спалдинг метод“, а наставниците се професионални музичари. Музичкото училиште е наменето за почетници, аматери, и професионалци од сите возрасти и има соодветна програма за индивидуално и групно музицирање. Училиштето, исто така, организира и концерти, на кои се презентираат достигнувањата на учениците …

Повеќе »

UNDERFEST 2019 ја збогати програмата за уште едно име: Orange Groove на 7 април во Public Room

Orange Groove (Оринџ Грув) е музички проект кој е фузија на Hip-Hop, Trip-Hop и Electronica, и официјално датира од 2015 година со почетокот на снимањето на албумот “Armageddonia”. Албумот е инспириран од пост-апокалиптичната-политичката состојба во Македонија која е претставена преку очите и ушите на еден уметник. Со дузина настапи низ …

Повеќе »