ekran

НОБ: Гала оперски концерт на Александрина Пендачанска, сопран на 26.11.2022

На сцената на Националната опера и балет на 26 ноември 2022 со почеток во 20.00 ч. ќе се одржи Гала оперски концерт на светски познатата оперска дива од Бугарија, Александрина Пендачанска, сопран. На концертот ќе настапат и солистите: Ралица Богданова (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор), Зоран Сотиров (тенор), Марјан Јованоски( баритон …

Повеќе »

“Light of your soul” – Уникатно рокенрол доживување со RIS FLOWER!

Почитувани, со огромно задоволство Ве информираме дека на 13ти декември во Public Room придружуван од својот бенд, RIS FLOWER ќе одржи ексклузивен интимен концерт каде ќе го претстави неговиот најнов проект “Light Of Your Soul”. На концертот ќе бидат изведени досегашните комплетно авторски песни на RIS FLOWER, а публиката ќе …

Повеќе »

Дневен хороскоп за вторник, 22.11.2022: Можно е ненамерно да сте повредиле нечии чувства, гласот на совеста ве потсетува на искрено извинување…

Овен Љубов: Во средбата со саканата личност, не можете да диктирате „љубовни правила“. Она што е убаво е она што одговара на заедничкиот вкус и расположение. Работа: Добивате различни придобивки. Важно е да имате добар поттик и да ги реализирате вашите деловни намери. Здравје: Ќе ви годи некоја забава, како …

Повеќе »

Денеска е спомен на Преподобна Матрона Цариградска: Исцелувала со молитва и допир!

Православната црква денеска го одбележува споменот на Преподобна Матрона Цариградска. Од Пергија Памфилиска. Брзо ѝ се смачи бракот со некој цариградски големец Дометијан, па побегна, се преоблече во машка облека и под името Вавила стапи во машкиот манастир Свети Васијан во Цариград. Но бидејќи мажот ѝ непрекинато трагаше по неа, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Зад ПОЗНАТИОТ хит на групата „Квин“ се крие шокантна приказна: Пејачот го испеал речиси НЕПОДВИЖЕН, додека се борел со свирепата болест

Фронтменот на групата, Фреди Меркјури, во моментот на изведувањето ги живеел своите последни денови… Легендарната група „Квин“ е еден од најпопуларните рок бендови што некогаш постоеле. Иако во текот на кариерата направија многу хитови, една песна особено се издвои. „The Show Must Go On“ е песна на Queen од нивниот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГО ТРОГНАЛ СВЕТОТ: Кое е момчето без долниот дел од телото на отворањето на Мундијалот?

Момчето без долен дел од телото, кое се појави на отворањето на Светското првенство во Катар, никого не остави рамнодушен. Ганим Ал Муфтах е роден со синдром на каудална регресија, ретко нарушување што го попречува развојот на долниот дел од ‘рбетот. Со оглед на многу малкуте шанси за преживување што …

Повеќе »

(ФОТО) Што се крие зад ВЕРЕНИЧКИОТ ПРСТЕН на Кејт Мидлтон? Приказна која го одзема здивот 

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам оваа година ја прославија 11-годишнината од бракот Сите кои го следеа кралското семејство не можеа да не го забележат прекрасниот прстен на раката на принцезата кој на 29. април 2011. година на големата венчавка во Лондон го привлече вниманието на многумина. Впечатливото парче накит првпат …

Повеќе »

Сé што треба да знаете за дијабетес дистрес и синдромот на дијабетес прегорување

Да се живее со хронично заболување како дијабетес, пред сé значи секој ден, секој час, секоја минута да се биде дисциплиниран: редовно да се мери гликемијата, да се внимава што и колку се јаде и се пие, да се биде физички активен, да се води (во поново време дигитален) дневник …

Повеќе »

ГЛЕДАЈ СВЕТСКО НА ТВОЈ ТЕРЕН ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ – ИЗНЕНАДУВАЊА, НАГРАДИ И ПОДАРОЦИ ЗА СИТЕ ЉУБИТЕЛИ НА ФУДБАЛОТ

Ист Гејт Мол со серија на интересни активности за времетраењето на годинашното Светско првенство во фудбал – Катар 2022, од 20.11-18.12.За љубителите на спортот кој здружува и разведрува, многу спортски гости, многу голови и мнoгу интересни изненадувањa и подароци. Спортско Радио 90.30 ФМ ќе следи и коментира во живо во …

Повеќе »