В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse Life Прв до врв“ – најмасовното планинско искачување во регионот, во организација на здружението за спорт и рекреација „ПРВ ДО ВРВ“ и Шпаркасе Банка АД Скопје, како главен спонзор.

На овој традиционален спортски настан на Водно ќе се натпреваруваат 4.000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти во планинско трчање, планински и друмски велосипедизам, e-bike (електрични планински велосипеди) и Summit Run (team-building трка за компании), што е досега и рекорден број учесници.


Настанот започнува во 9:00 ч. со пристигнување и подготовка за старт. Во 9:45 ч. почнува стартот на велосипедски трки, додека во 10:00 ч. стартот на трката во планинско трчање. По пристигнување на учесниците на врвот на Водно, во 10:30 ч. започнува традиционалниот пикник со музичка програма со диџеј Вито и бендот „Session Selection“, а веднаш потоа ќе следува и церемонија на прогласување на најдобрите. Главниот покровител на настанот, Шпаркасе Банка, ќе има интерактивен „лаунџ корнер“, како и награди за посетителите, а обезбеди и награден фонд во износ од 1.000 ЕВРА што ќе ги освојат и ќе ги поделат сите оние што ќе урнат еден од шесте рекорди во трките за планинско трчање, друмски велосипедизам и планински велосипедизам, и кај мажите и кај жените.

Годинава новитет се новите медали воведени за различни возрасни категории, и тоа: деца до 12 години, деца до 16 години, возрасни од 40-49, возрасни од 50-59, возрасни од 60-69 и возрасни 70+.


Шпаркасе Банка АД Скопје, преку платформата Sparkasse LIFE, е интензивно фокусирана на промоција на спортот и на здравите животни навики, и во тој правец, веќе втора година по ред, е главен спонзор, a манифестацијата го носи називот „Sparkasse LIFE ПРВ ДО ВРВ“.

Преку платформата „Sparkasse Life“, Шпаркасе Банка продолжува интензивно да поддржува иновативни проекти, поединци и групи што ја движат заедницата напред. Банката останува посветена на визијата да биде водечка по квалитетот на банкарските услуги, задоволството на клиентите и ангажираноста на вработените. Воедно, им посакува среќа на сите пријавени учесници и им порачува да веруваат во себе и во силата на тимот како предуслов за успех, а оттаму да си заминат со убави спомени и со нови пријателства.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …