Tag Archives: мистерија

(ФОТО) РАЗРЕШЕНА МИСТЕРИЈА – ТАА Е НАЈНЕСРЕЌНАТА ЕВРОПСКА ПРИНЦЕЗА: Откриено каде се КРИЕЛА Шарлин од Монако и со што се БОРЕЛА!

Откако доживеа тешки моменти, кога и починале драги и блиски луѓе, се чинеше дека принцезата Шарлин пропадна на земја. Јавноста не престана да се прашува што се случува со сопругата на владетелот на Монако, која ка следи гласот на „најнесреќната европска принцеза“ и „жена без насмевка“.   View this post …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Каде е братот на Анџелина Џоли со кого јавно се бакнуваше во уста

Братот на Анџелина Џоли, Џејмс Хејвен со години е вистинска мистерија за многумина. Иако неговата сестра е една од најпознатите жени во светот, тој го води својот живот далеку од очите на јавноста. Џејмс сигурно ќе остане запаметен по неговиот бакнеж со Анџелина на црвениот тепих во 2000. година. И’ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Една од најголемите мистерии во Англија: Мистериозен подземен премин украсен со милиони школки

Во округот Кент, во селото Маргејт, се наоѓа една од најмистериозните пештери во Велика Британија.   View this post on Instagram   A post shared by @fighter_mummy Иако постојат несогласувања, Шел Грото (Пештера од школки) во селото Маргејт најверојатно е откриено во 1835. година, но неговата цел никогаш не била …

Повеќе »

(ВИДЕО) Решена мистеријата на џиновските кратери во Сибир

Минатата година ненадејно се појавил огромен кратер во сибирската тундра – и сега е откриено што го предизвикало неговото формирање. Тоа не е само еден кратер – тоа била 17-та дупка што се појавила на оддалечените полуострови Јамал и Гида во рускиот дел на Арктикот. Првата дупка била забележана во …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА – Што навистина го убило кралот на рокенролот? Мистериозната смрт на Елвис Прили и’ после 44. години е под превезот на тајни!

Мистеријата околу смртта на Елвис Присли продолжува, откако семејството на славниот музичар ги запечати резултатите од неговата обдукција пред 50. години. Елвис беше пронајден на подот од бањата во неговиот дом во Грејсленд на 43-годишна возраст, а сè покажа дека тој се лизнал и паднал. Сепак, според пишувањата, последните десет …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Пронајдени 13. недопрени ковчези стари 2.500 години! За археолозите ова е и понатаму мистерија!

Египетското Министерство за туризам и антиквитети го потврди откривањето на 13. дрвени непроменети ковчези во некрополата на пустината Сакари. Гробницата е откриена околу 11. метри под земја, а за ковчезите се верува дека се стари најмалку 2.500 години. Тие биле запечатени кога биле погребани, а веројатно има и повеќе. Саркофазите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Гроб на девојка (16) е мистерија полни 150. години! Обрнете внимание на нејзините раце од камен!

Во видното семејство Валтер во Фрајбург, Германија, во 1867. година, ненадејно се случила трагедија, кога Каролин, девојка од само 16. години, починала после заболување од туберкулоза. Семејството било опустошено од болката, а сестрата на Каролин, Селма, побарала да се направи реплика на големина на Керолин на гробот додека лежела во …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА – НАЈМИСТИЧНО МЕСТО ВО СВЕТОТ: Се наоѓа 36. метри под вода, а со причина го викале ЗЛАТЕН ГРАД!

Остатоците од античкиот град Дварка во индиските води отвораат многу неодговорени прашања. „Златниот град“, кој според најновите истражувања е стар најмалку 10.000 години, имал развиена инфраструктура и уреден начин на живот. Меѓу најголемите мистерии во модерното време, многу експерти го вклучуваат потопениот град Дварка во Индија. Населбата на импозантни згради …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕРАЗРЕШЛИВА МИСТРИЈА: Никој не знае зошто ја менува бојата ниту каде е изворот на оваа чудна јама – неколку нуркачи во истражувањето ги загубиле животите!

Во срцето на француската провинција Бургундија е градот Фосе Дион, во центарот на кој се наоѓа јама од која извира вода, која изгледа дека нема дно. Нуркачите кои ја истражувале починале … Во срцето на идиличниот француски регион Бургундија, на место опкружено со лозја, со ренесансен замок и со средновековни …

Повеќе »