Работилница за експресивна арт терапија на Факултетот за ликовни уметности

Втората работилница за експресивна арт терапија ќе се одржи денес, со почеток во 17:00 часот во Галеријата ФЛУ – објект Педагошки Факултет.

Инспирирани од 22 април, денот на планетата Земја, на оваа работилница ќе комбинираме работа со звук, отпаден текстил и природни материјали со цел да се истражиме себеси, сега и тука. Како слоевите на ткаенината и богатството од текстури, така и нашите внатрешни светови се разновидни и чекаат да бидат истражени. Секој учесник преку активација на сетилата ќе создаде приказ на внатрешниот пејзаж што го носи со себе во моментот, но и да се поврзе со пејзажите околу што го опкружуваат.


Пожелно е секој од учесниците да донесе свои природни материјали по личен избор (лисја, цветови, дрвца, школки, пердуви, јатки и сл.). Боја, лепило и четки ќе бидат обезбедени од ФЛУ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на романот „Победникот беше таа“ од Викторија Костадиновска

Вечерва во Збор Книжарница-кафе во Скопје, со почеток во 19:00 часот, ќе биде промовиран првиот …