(ФОТО) Најголемата мистерија на океанот: Што се крие на дното на Големата сина дупка

Прогласена е за едно од петте најдобри места за нуркање во светот.
Големата сина дупка е мистерија на океанот која изгледа како премин во друг свет. Тоа е околу 100 километри од градот Белизе, најголемиот град во една мала земја на брегот на Карипското море.

Големата сина дупка е со дијаметар од повеќе од 300. метри, а длабока е околу 125. метри. Формирана е како пештерски систем во последниот глацијален период кога нивото на морето било значително пониско. Откако нивото на океанот почнало да расте, пештерата била потопена, а покривот се урнал, пишува Pun kufer.


View this post on Instagram

A post shared by @__75_csb


Бројните студии ги наведоа научниците да започнат со истражување на врската помеѓу дупката и исчезнувањето на Маите, еден од најцивилизираните индиски народи меѓу доморотците на Америка. Проучувајќи ги наслагите на дупки и елементи во трагови, тие заклучуваат дека големите суши целосно ја уништиле цивилизацијата.
Познатиот француски истражувач Жак Кусто ја забележал нејзината длабочина во 1971. година и го прогласил за едно од петте најдобри места за нуркање во целиот свет.

Пред неколку години, тим на истражувачи, вклучувајќи го и неговиот внук Фабиен Кусто и милијардерот Ричард Бренсон, тргнале на експедиција за да дознаат што има на дното.
Сонар ја скенирал целата дупка за да може да се направи првата 3Д мапа на внатрешноста, а резултатот е фантастичен бидејќи за прв пат се гледаат минералните формации и другите детали што ги содржи.
Некои од нив се уште не се идентификувани, па се уште се истражуваат, а истражувачите биле окупирани од слој од водород сулфид, црнило во кое нема кислород или живот. Океанографот Ерика Бергман изразила изненадување за чистотата на дупката, во која пронашле само неколку парчиња пластика.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Откриена е годишната заработувачка на принцот Вилијам по преземањето на новата титула

Принцот Вилијам добил неверојатни 23,6 милиони фунти приход од неговиот имот во Војводството Корнвол во …