Денес се сеќаваме на нашиот актер и режисер Вукан Диневски

Вукан Диневски е роден на 22 април 1927 година во Гостивар. Тој беше македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, режисер, педагошки работник и изведувач на народна и на уметничка поезија.

Завршил Средна државна театарска школа и Филозофски факултет во Скопје и Театарска академија во Загреб. Бил член на Драмата на МНТ од 1952 до 1964 и од 1966 до 1973 година. Во меѓувреме од 1964 до 1966 чил член на Драмскиот театар во Скопје. Бил професор е на ФДУ во Скопје. Починал на 27 септември 2006 година во Скопје. Добитник е на голем број награди и признанија, меѓу кои и наградата за животно дело на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ и наградата “11 Октомври“.


Починал на 27 септември 2006 година во Скопје.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …