Tag Archives: лук

Три зачини кои го подобруваат здравјето и ги „чистат“ белите дробови

Бројни истражувања покажале дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во организмот. Ова се трите главни зачини кои можат да ги „исчистат“ вашите бели дробови. Куркума Истражувањата покажаа дека овој растителен вид од семејството на ѓумбирки го подобрува чистењето …

Повеќе »

Намирници кои ефикасно го прочистуваат телото од токсини: Едноставна детоксикација на телото

Исчистете го телото од насобраните токсини и зајакнете го имунолошкиот систем Конзумирање помрсна храна и чести настинки се два синоними за студените денови кои доаѓаат. За да го спречите таложењето на вишокот килограми, но и да го исчистите организмот од штетните материи кои со текот на времето се таложат во …

Повеќе »

Ова е една од најдобрите намирници за нашето здравје: Има моќни лековити ефекти, а одлична е и во служба на убавината

Најздрава намирница Сите знаат колку е здрав лукот и дека е природен антибиотик, но дали знаевте дека овој зеленчук можете да го користите и за неколку необични работи. Нега за коса Лукот може да помогне при проблеми со опаѓање на косата, поради високото ниво на алицин што го содржи. Издробете …

Повеќе »

(ВИДЕО) РЕЦЕПТ ПО КОЈ ПОЛУДЕ ИНТЕРНЕТ: Измешајте ги овие 4. состојки и направете намаз каков што не сте пробале досега

Има повеќе од два милиони прегледи, а комбинацијата ветува Рецептот за едноставен намаз со фета сирење и лук ќе ве воодушеви. Ако сакате фета сирење, направете фантастичен намаз кој можете да го намачкате на топла домашна лепиња или леб. Лесно се прави, сите состојки соединете ги во блендер. Ароматичниот лук …

Повеќе »

Ги чисти артериите и ги спасува бубрезите: Доволни се две шолји дневно, наутро на празен стомак

Крвниот притисок е како термометар за здравје. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи понапорно за да пумпа крв. Ова е опасно бидејќи може да доведе до срцев удар, церебрална тромбоза или нарушувања на бубрезите. Поради оваа причина, многу е важно да се контролира крвниот притисок. Многумина го знаат …

Повеќе »

Витаминска бомба: Најдобра салата за зајакнување на имунитетот

Салата за зајакнување на имунитетот Во последно време видовме колку ни е потребен силен имунитет. Јадете ја оваа салата колку што е можно почесто и ќе бидете поздрави од било кога. Потребно е: 1 големо цвекло 1 голем морков 3 чешниња лук 1 лимон малку ореви маслиново масло сол и …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАШЕН НАПИТОК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ: Комбинирајте 2. моќни намирници и ќе добиете совршено средство за чистење на холестеролот

Холестеролот е болест на новото време. Речиси секој човек над четириесет има проблем со маснотиите во крвта Холестеролот е нешто што не треба да го сфаќате без внимание. Мастите во крвта ги прават артериите чувствителни, а тоа значи само едно – вашето срце е загрозено. Од клучно значење е да …

Повеќе »

Само една чаша дневно ги убива сите инфекции во телото – лекот против затнување на артериите прави чуда за организмот

Експертите препорачуваат одличен природен рецепт за лекување и превенција од затнати артерии. Добар е и за регулирање на покачените масти во крвта, спречување на општ замор на телото, спречување и лекување на инфекции и настинки, интензивно зајакнување на имунолошкиот систем, чистење на црниот дроб и подобрување на ензимите на црниот …

Повеќе »

Намалете го холестеролот на природен начин: Конзумирањето на овие намирници може да ви помогне во тоа!

Ако имате висок холестерол, обидете се да ги вклучите овие намирници во вашата секојдневна исхрана Зголемениот холестерол може да предизвика голем број проблеми и болести на срцето и крвните садови. Лекарите објаснуваат дека има добар и лош холестерол. ЛДЛ холестеролот се нарекува лош бидејќи пренесува 75% од мастите (50% од …

Повеќе »