Tag Archives: лук

ЗДРАВЈЕ НА ЧИНИЈАТА: Ја откриваме тајната на белиот зеленчук ЗА ЈАКНЕЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ!

Верувале или не, бојата на храната е еден од индикаторите за хранливи материи Здравјето доаѓа на уста, особено кога станува збор за белиот зеленчук. И покрај непишаното правило дека колку повеќе бои има една намирница, толку е подобра храната, белиот зеленчук, кој вклучува карфиол, кромид, печурки и компири, честопати се …

Повеќе »

ПРИРОДНО – Исчистете го црниот дроб со овие 10. намирници – а воедно забрзајте го и согорувањето на калориите

Што и да јадеме и пиеме во текот на целиот живот, минува низ црниот дроб. Затоа овој орган страда и ги апсорбира сите наши лоши навики во исхраната и го штити нашето тело со својата работа. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и за …

Повеќе »

ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна …

Повеќе »

ЈАК ИМУНИТЕТ – РЕЦЕПТ НА АКАДЕМИК што вреди како злато: РУСКА енергетска бомба која го чува организмот од ВИРУСИ!

Традиционалните народни лекови од руската алтернативна медицина откриваат уникатни рецепти засновани на најздрави намирници Вирусите, настинките и грипот доаѓаат со првите постудените денови, кога сме особено чувствителни и имунитетот е значително нарушен. Во претстојниот период, особено за време на глобалната пандемија на корона вирус, лекарите препорачуваат да го зајакнеме организмот, …

Повеќе »

(Рецепт) Манастирски напиток кој „крева од мртви“

Сè ќе ви биде јасно кога ќе ви кажеме дека главните состојки на лековитиот манастирски пијалок се лимон и лук. Тоа е стар природен лек кој помага во чистење на наслагите на крвните садови и ја подобрува нивната еластичност, придонесува за намалување на ризикот од срцев удар, мозочен удар и …

Повеќе »

ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ – Три адути за подобар имунитет

Лукот во поголеми концентрации ги уништува бактериите исто како и антибиотиците Меѓу растенијата што се користат во исхраната на луѓето, лукот, ѓумбирот и ориганото се издвојуваат особено за време на студените денови. Кога ги вклучуваме во исхраната, нашиот имунитет има корист и од нивните одбранбени механизми. Против кашлица Секогаш кога …

Повеќе »

За добар имунитет и зима без настинки пожелно е да ги применуваме овие едноставни правила!

Секоја зима го носи ризикот од настинки кои понекогаш знаат да бидат и многу тешки…За да ги избегнеме важно е да го зајакнеме имунитетот… Има многу начини како да го подобрите имунитетот, но дали сите се ефикасни? Издвоивме пет начини кои ги препорачуваат и лекарите. Користете лук Лукот е познат …

Повеќе »

Вклучете ги во вашата исхрана: Три зачини кои ги чистат белите дробови

Истражувањата покажаале дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи во организмот. Лук Му се припишуваат многу лековити својства. Го нарекуваат природен антибиотик, средство за отчепување на дишните патишта, моќна билка со анти-канцер и антиинфламаторно дејство што ги потиснува габите …

Повеќе »

(Рецепт) ПРАКТИЧНО – Академик Људмила преку зима редовно ја користи руската БОМБА за имунитет!

Руската енергетска бомба штити од сите вируси. Руската алтернативна медицина нуди народен лек, а академик Људмила Григоријевна Пучко потсетува на рецепт кој на прв поглед комбинира скоро некомпатибилни природни состојки а всушност го обновува целиот организам. Ако често сте преморени и се чувствувате како да немате доволно енергија, тоа е …

Повеќе »