ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.
Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.
Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и минерали, се подеднакво хранливи како и свежите. Замрзнатите производи обично се поевтини од повеќето свежи производи, па затоа се одлична опција ако сакате да заштедите пари“, додала таа.

This image has an empty alt attribute; its file name is zamrznata-hrana.jpg
Таа додала дека изборот на замрзнати производи може да биде и одличен начин за намалување на отпадот од храна бидејќи работите може да се замрзнат и да се јадат подоцна.
Ова е особено важно бидејќи трошоците за живот продолжуваат да растат, а секојдневните производи се соочуваат со зголемување на цените.
Овие пет намирници се всушност поевтини и поздрави за купување замрзнати.


This image has an empty alt attribute; its file name is zamrznata-hrana-2.jpeg

Замрзнат грашок
Многумина од нас веќе имаат ќесичка грашок во замрзнувачот. Оваа намирница е многу поевтина за купување замрзната од свежата и е лесен додаток на секој оброк.
Исто така, содржи доволно количество влакна, антиоксиданси и витамини, како и минерали кои се здрави за срцето, како што се магнезиум, калиум и калциум.


Замрзнат сецкан лук
Љубителите на лук ќе знаат дека лупењето и сечкањето на острите чешниња може да биде голема мака. Така, ако чувате кесичка со замрзнат и сечкан лук во замрзнувач ќе заштедите време и пари.
Главичките нема да го изгубат својот вкус кога ќе се замрзнат, иако може да изгубат дел од својата сила. Така, можете да продолжите да уживате во придобивките од лукот – неговата главна активна состојка, алицин, може да го поддржи вашиот имунолошки систем во борбата против вирусите.

This image has an empty alt attribute; its file name is zamrznat-zelencuk-podgotovka.jpg


Замрзната брокула
Брокулата е уште еден од оние зеленчуци кој лесно се вградува во вашиот оброк и дава хранлива вредност дури и кога е замрзната.
Јадењето на оваа суперхрана може значително да го подобри здравјето на цревата, според една неодамнешна студија, како и да го поддржи управувањето со тежината, здравјето на мозокот, воспалението и функцијата на имунолошкиот систем.

Замрзната риба
Како што неодамна рече Ријанон, јадењето замрзната риба може да биде многу поприфатливо.
Замрзнувањето нема да ја намали нејзината хранлива вредност – сепак ќе уживате во придобивките од омега-3 масните киселини и витамините Д и Б2 што ги содржи.

This image has an empty alt attribute; its file name is zamrznata-hrana-3-817x1024.jpg

Замрзнати бобинки
Бобинки измешани со јогурт се здрав производ за појадок. Меѓутоа, честопати една порција свежо овошје содржи само неколку од нив – купувањето замрзнато значи дека ќе имате повеќе за помалку пари и ќе траат подолго.
Нема ништо полошо од тоа бобинките да ви станат мувлосани по само неколку дена во фрижидер.
Според студијата на Државниот универзитет во Јужна Дакота, замрзнатите боровинки содржат повеќе антиоксиданси, кои можат да помогнат во борбата против болестите, вклучително и ракот. Замрзнатите малини се одличен извор на витамин Ц, кој ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнуваат Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј

Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј Сите беа од Седумдесеттемина апостоли. Св. апостол …