Tag Archives: здраво

ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и …

Повеќе »

(Рецепт) Готови за половина час: Мафини со тиквички

Наместо бело брашно, можете да користите интегрално или пченкарно… Состојки: 2 чаши брашно половина чаша масло 2 помали тиквички малку сол 2 јајца 1 прашок за пециво 1 чаша јогурт Подготовка: излупете ги тиквичките, изрендајте ги, посолете ги и оставете ги 10 минути. Вклучете ја рерната на 200 степени да …

Повеќе »

СИБИРСКИ ЛИМОН во саксија: Содржи СЕДУМ ПАТ повисока доза на витамин Ц од обичниот лимон!

Ова растение потекнува од централна Кина и Кореја, а со векови се одгледува во Јапонија. Сибирски лимон, латинско име Poncirus trifoliata, од семејството Цитрус. Името сибирски лимон не е дадено по потекло, туку поради фактот што е многу отпорен на ниски температури до -30 C. Затоа, неговото одгледување е можно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Жена споделила рецепт против надуеност: Вели дека го сузбива апетитот и веднаш делува

Тиктокерката Happy&Healthy Olivia решила да проба вирален рецепт кој наводно ја намалува надуеноста и го потиснува апетитот. Станува збор за пијалок кој се состои од вода, лажичка семе од чиа и лимета (или лимон). Таа додала една лажичка семе и сок од лимета,за подобар вкус, во чаша вода. Чекала пијалокот …

Повеќе »

(Рецепт) ГИ НАМАЛУВА ЗНАЦИТЕ НА СТАРЕЕЊЕ, НА КОЖАТА И ГО ВРАЌА СЈАЈОТ: Рецептот за оваа маска задолжително запишете го!

Преку лето, на кожата и е потребна дополнителна нега, а оваа маска ќе и го врати изгубениот сјај. Се користи еднаш неделно, а лицето во момент изгледа посвежо Следниот пат кога ќе испиете кафе, не ги фрлајте остатоците бидејќи со малку вода може да послужат како козметички препарат. Добро е …

Повеќе »

(ФОТО) ТАА Е БОРЕЦ ОД РАЃАЊЕ, ИМАЛА 500. ГРАМА: Била помала од РАКА и потполно проѕирна, а по 4 години изгледа НЕВЕРОЈАТНО!

Еди Медок-Џонс е родена со неверојатни 460 грама и била помала од човечка рака, а кожата и била речиси проѕирна.   View this post on Instagram   A post shared by Nicola Diane Madoc-Jones (@nicola_madocjones) Нејзината мајка ја донела на свет на 23-та недела, сè укажувало на тоа дека Еди …

Повеќе »

(ФОТО) Лекарите мислеле дека носи близнаци, а кога ја породиле не можеле да веруваат во тоа што го гледаат!

Некои од хирурзите дури и се смееле Амбер Камберленд (21) прв пат се породила на 16. април, а нејзината ќерка Емилија на раѓањето тежела скоро 6. килограми. Нејзиниот стомак бил толку голем за време на бременоста, а лекарите сфатиле дека на матката и се формирала толку голема „топка“, што не …

Повеќе »

Може ли ананасот да ви помогне да загубите килограми?

АНАНАСОТ е вкусно жолто овошје кое има одличен вкус во смути и е омилен додаток во овесна каша за многумина, а покрај тоа е и неверојатно хранлив. Полн е со есенцијални витамини и минерали. „Ананасот е тропско овошје кое содржи витамин Ц, витамини од групата Б, растителни влакна и манган. …

Повеќе »

Зошто треба да ЦЕДИМЕ ЛИМОН? Пијте еден од најздравите пијалоци на светот!

Лимонадата е една од најздравите опции кога станува збор за избор на пијалок. Сокот од еден лимон содржи околу 30 мг витамин Ц, што е 33% од 90 мг препорачана дневна доза. Витаминот Ц не одржува здрави на следниве начини: Заздравување на раните На нашето тело му треба витамин Ц …

Повеќе »