Tag Archives: риба

ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и …

Повеќе »

(ФОТО) Екран истражи: Колку ќе ве чини ручек во Kаликратија?

Екипа на „екран“ беше во истражување на цените во рестораните во Kаликратија, место  пред краците во Грција. Станува збор за мало туристичко место каде, како и насекаде во Грција, рестораните ги истакнуваат цените на понудата. На прв поглед можеби некои цени ќе ви се видат многу „високи“, но како контра …

Повеќе »

(ФОТО) Детален ценовник во рестораните во Пефкохори

Пилешко филе 8,5 евра… Олга Јовиќ, која во мај оди на море во Грција повеќе од 12 години, за Нова раскажува какви се моменталните цени во ова популарно летувалиште. „На главната улица на Пефкохори, порција помфрит, мусака, голема пита гиро, големо точено пиво – 16 евра. Исто така, пред некој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во близина на брегот на Шпанија уловиле риба тешка повеќе од еден тон

Научниците во Шпанија пред неколку дена, за време на пловидбата, уловиле риба со тежина од повеќе од илјада килограми. Големиот буцањ риба има рамно тело и необична овална форма, и го поминува поголемиот дел од својот живот на длабочина до 200. метри. Единката уловена покрај брегот на Шпанија била толку …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА Е (МОЖЕБИ) НАЈУБАВОТО НЕШТО ШТО ЌЕ ГО ВИДИТЕ ДЕНЕС: Куче спасува рипче, а потоа направило нешто уште поневеројатно!

Од памтивек е познато дека кучето е најдобриот пријател на човекот, а по ова видео можете да кажете „најдобар пријател и на рибата“. Имено, на социјалните мрежи, се споделува премногу слатко видео од златен ретривер како се сожалува на рибата уловена од нејзиниот сопственик и ја враќа во реката. Штом …

Повеќе »

(ФОТО) Рибар уловил риба со „човечки заби“: „Навистина е вкусна!“

ФОТОГРАФИЈА од риби со необични заби кои со обликот потсетуваат на човечки брзо се прошири на социјалните мрежи. Објавено е на Фејсбук од риболовната дестинација на Jennette’s Pier во Нагс Хед, Северна Каролина. Станува збор за таканаречената овча риба, која има неколку редови катници наменети за дробење на плен. Името …

Повеќе »

(ФОТО) ДА НЕ ВИ СЕ ВЕРУВА: Маж на летување ја загубил БУРМАТА, нуркачи ја пронашле на РИБА!

Прстенот и се врежал на рибата околу телото. Додека нуркала, жителката на островот Норфолк, Сузан Приор, случајно открила прстен налик на венчален прстен на телото на мала риба. Таа слика таа веднаш ја поврзала со случајот што се случил на почетокот на оваа година, кога една брачна двојка ја изгубила …

Повеќе »

(ФОТО) Чудовиште од длабочините пронајдено на брегот на Калифорнија

Риба со необичен изглед и со остри заби и тело во форма на топка на американскиот фудбал се појави на брегот на Калифорнија. Пронајдено е црно „чудовиште“ на песокот на плажата, а експертите тврдат дека станува збор за риба наречена Pacific Football Fish. Тие додале дека е ретко да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Верувале или не? На маж од анусот му извадиле мртва риба – на хирурзите им се слошило за време на операцијата!

Кинез (30) кој завршил со мртва риба во анусот, тврди дека „случајно седнал на неа“, пишува „Daily Star.“. Пациентот се јавил во болницата во кинеската провинција Гуангдонг на почетокот на јуни, откако почувствувал силна болка во стомакот. Лекарите го испратиле на тестови кои ја открилепричината за проблемот – слатководна риба. …

Повеќе »