Tag Archives: риба

ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и …

Повеќе »

Зголемен „лош“ ЛДЛ холестерол и како брзо да го намалиме

Липопротеинот со ниска густина (ЛДЛ), познат како „лош холестерол“, може да се акумулира во артериите и да доведе до сериозни здравствени проблеми, како што се срцев удар или мозочен удар. Сепак, важно е да се знае дека ова е ризик што можеме да го контролираме „лошиот“ ЛДЛ холестерол Ако нивото …

Повеќе »

Здрави намирници кои можат да го загрозат вашето здравје: Со нив не смеете да претерувате

Ништо лошо нема да ни се случи ако повремено јадеме чоколадо, некоја колач, чипс, но важно е да не консумираме премногу секој ден и оброците да ги базираме на здрава храна за која е докажано дека е богата со хранливи материи. Изборот не е мал, но можеби не сте знаеле …

Повеќе »

Пет намирници можат да ви ја спасат тироидната жлезда: Тие се задолжителни во исхраната

Нормалното функционирање на тироидната жлезда е неопходно за одржување на здравјето на целиот организам. Кога не функционира правилно, доаѓа до зголемување или намалување на телесната тежина, пореметување на менструалниот циклус, а кога не се лекува подолго време може да доведе до хипертензија и дијабетес. Функционирањето на тироидната жлезда може да …

Повеќе »

Започна големиот пост: Правила за Велигденската четириесетница

Постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна туку и контрола на страстите, откажување од пијанства, веселби и радости. Светите отци постот го нарекуваат мајка на здравјето, а и современиот начин на исхрана се повеќе му придава значење на постот, односно на откажувањето од храната од животинско потекло. …

Повеќе »

Кардиолог открива која храна е најдобра за здравјето на срцето, а која треба да ја избегнуваме

ИАКО здравјето на нашето срце зависи од многу различни фактори како што се физичката активност, пушењето, консумирањето алкохол, изложеноста на стрес и генетиката, според кардиолозите големо влијание има и нашата исхрана. Како што донесува Eat This, постојат намирници кои се добри за нашето срце и ја подобруваат неговата работа, додека, …

Повеќе »

Шест причини зошто рибата и рибиното масло се незаменливи

Рибата е премногу богата со омега-3 масни киселини, а недостатокот на оваа хранлива материја следствено доведува до послаба меморија, слаб невролошки развој кај децата, мултиплекс склероза, Алцхајмерова и Паркинсонова болест, како и послаби когнитивни функции. Постојат два вида киселини во рибиното масло – еикозапентаеноична киселина (EPA) и докосахексаеноична киселина (DHA). …

Повеќе »

Започна Божиќниот пос: Еве ги ПРАВИЛАТА за ИСХРАНА кои треба да ги следите во следните 40. дена

Започна шестнеделниот Божиќен пост во кој верниците од Македонската православна црква, како и од Ерусалимската патријаршија и Света Гора се подготвуваат за прославата на раѓањето на Исус Христос. Постот е првиот чекор на патот кон спасението, важен за духовниот и физичкиот живот, време во кое човек наоѓа умереност во сè. …

Повеќе »

4. намирници кои се здрави за мозокот а кои невролозите им ги препорачуваат на пациентите

ПРИРОДНО и нормално е мозокот да се менува со годините. Како што старееме, можеме да видиме промени кои влијаат на вештините за размислување, планирање и решавање проблеми, како и меморијата и способноста за разбирање сложени концепти. И додека малите когнитивни промени генерално се сметаат за нормални, некои луѓе доживуваат посериозни …

Повеќе »