Tag Archives: практично

Оваа техника на спиење ја користел ЛЕОНАРДО ДА ВИНЧИ: Применете ги овие методи за подобра креативност и продуктивност

Времето што Леонардо да Винчи го заштедил со одмор го користел за креативна работа, што довело до неверојатни резултати Како уметник, му требало многу време за да ги развие своите идеи, а често го немал тоа време. Затоа сакал да користи што повеќе време за работа и што помалку за …

Повеќе »

ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и …

Повеќе »

Трик кој може да ви помогне да ги отстраните непријатните МИРИСИ И ФЛЕКИ од облеката: Се’ што ви треба е СОСТОЈКА која ја имате во кујната

Состојка која ќе ви биде моќен сојузник во перењето алишта Веќе е добро познато дека алкохолниот оцет може да го замени омекнувачот, бидејќи ги отстранува дамките и не остава мирис на оцет на алиштата, но неговата примена во перењето алишта е многу поширока. За разлика од вообичаените детергенти и омекнувачи, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пар објаснил зошто спијат во посебни соби – криза во врската или полн погодок?

Споделувањето на креветот со партнерот е прифатен дел од бракот или врската. Сепак, за многу парови, тоа звучи добро во теорија, но не изгледа добро во пракса. Различни рутини за спиење, проблеми како ‘рчењето и слично може да влијаат на целокупното задоволство и хармонија во врската, и токму затоа една …

Повеќе »

(ВИДЕО) БУРЕК ВО ТАВЧЕ: Се прави од готови кори, готово за 20 минути и нема да ви треба рерна!

Бурекот може да се пече и во тавче за 20 минути. Сè што треба да направите е да ги следите овие упатства Потребно е: 350 грама кора за пита 400 грама спанаќ 300 грама сирење 3 јајца 1/2 прашок за пециво 100-150 мл. јогурт 100 мл. минерална вода 100 мл. …

Повеќе »

(ВИДЕО) За што всушност се користи РАЧКАТА ВО АВТОМОБИЛОТ: Видеото ги запрепасти мрежите!

На социјалните мрежи често ги дознаваме скриените функции на нештата кои погрешно ги користиме со текот на годините, па така една девојка неодамна откри за што всушност служат рачките во автомобилите над прозорците. Корисничката @sanne_vberkel објави видео на TikTok во кое покажа како всушност се користи рачката во автомобилот и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Никогаш подобро решение за МАЛИ СТАНОВИ: Еве како да вклопите брачен кревет во ДНЕВНА СОБА

Дали ви недостасува една соба во вашиот дом? Верувале или не, вашиот еднособен стан можете да го претворите во удобен стан со две спални без никакви поголеми реновирања, прегради на соби или слични инвестиции. Се’ што ви треба е добра идеја и ќе го имате вашиот голем, удобен француски кревет …

Повеќе »

(ФОТО) 10. ВЕЧНИ ПАРЧИЊА кои морате да ги имате: На нив никогаш не штедете бидејќи не излегуваат од мода!

Дали сакате секогаш да изгледате како да сте се симнале од модната писта? Ви претставуваме 10 парчиња кои, според списанието Cosmopolitan, ќе направат да изгледате модерно и кои ќе бидат модерни секоја сезона, затоа никогаш не штедете на нив. Кожна моторџиска јакна Во неа секогаш ќе изгледате одлично бидејќи можете …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ: Во ваква куќа живее Елон Маск

НАЈНОВОТО видео покажува како Tesla Model X може во пракса да влече мобилна куќа, но Cybertruck ќе биде далеку подобро решение. Непотребно е да се каже, Елон Маск е посебен по многу нешта. Една од таквите особености е скромноста, со оглед на богатството со кое располага. Барем кога станува збор …

Повеќе »