Tag Archives: грашок

Нутриционистка објаснила зошто оваа намирница е се’ попопуларна како извор на протеин

Не е тајна дека грашокот е здрава храна, која многумина ја консумираат секој ден, а поради високи приноси, достапност и ниската цена производството на грашок се наметна лкако добар извор на комерцијален протеински прав. Кои се придобивките од оваа храна и како позитивно влијае на нашето тело, објасни Маг. нутр. …

Повеќе »

Крал на здравјето кој го чува срцето, нервите и ги опушта мускулите: Овие 10. намирници се полни со магнезиум!

Магнезиумот со право се нарекува минерал на животот бидејќи без него нашето тело не би можело да направи никакво движење. Тој е клучен за функционирањето на нервниот систем и мускулите, но кај повеќето возрасни недостасува. За да го зголемите внесот на магнезиум, оваа храна имајте ја на чинија секој ден. …

Повеќе »

(Рецепт) ЗДРАВО И ВКУСНО – ЗА ВИТО ТЕЛО: Протеинска салата со леблебија и пченка готова за 5. минути!

Одличен избор за оние кои сакаат телото да го доведат во топ форма… Оваа салата е одлична за оние денови кога немате многу време, бидејќи ќе ви бидат потребни само 5 минути за да се подготви. Тој е многу здрав оброк, богат со протеини, неопходен за правилен развој на мускулите …

Повеќе »

Подгответе се за есен: Со овие продукти ќе го зајакнете имунитетот

Најпаметно е на природен начин – со храна до мирен период на болести… Имунитетот е предуслов за добро здравје, а ако сакате да го одржите силен, внесете промени во вашата исхрана… Загадениот воздух, нездравата храна и големиот стрес оставаат трага врз секого. Како да си помогнете? Најпаметно е на природен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посно ризи-бизи: Вкусно јадење полно со витамини!

Вкусно, ефтино и лесно јадење кое бргу се подготвува, можеме да го правиме во варијанта со или без месо… Ризи-бизи или ориз со грашок е стандарден прилог на разни јадења со месо. Кој сака може да го подготви како главно јадење во деновите на пост и послужи со салата. Состојки; …

Повеќе »

(ФОТО) Посна кикирики салата

Потребно е: 300 г грашок 300 г варена пченка 50 г печени солени кикирики 1 фиџан, од кафе, ориз 200 г посен мајонез 2 црвени, кисели, пиперки (може и свежи) сол, црн пипер Подготовка:оризот сварете го во два филџани вода. После 10. минути оризот тргнете го од ринглата и оставете …

Повеќе »