Tag Archives: исхрана

ТОП 10 СМРТОНОСНИ НАВИКИ: Со ова ги уништуваме бубрезите!

Бубрезите се едни од најважните органи во организмот и се многу поважни отколку што веруваат луѓето. Тие играат клучна улога:ја филтрираат крвта, ги отстрануваат токсините, апсорбираат минерали, произведуваат урина, производуваат хормони и ги неутрализираат киселините. Со овие смртоносни навики, ги уништуваме бубрезите: 1. Не пиеме доволно вода Филтрацијата на крв …

Повеќе »

(ФОТО) Популарниот пејач проговорил за болеста со која се бори веќе 14. години

На познатиот 27. годишен пејач,Ник Јонас пред 14. години му бил дијагностициран дијабетес Тип 1, а сега отворено проговорил како се справува со тоа. „Пред 14. години ми е дијагностициран дијабетес Тип 1. Ова искуство го промени мојот став кога станува збор за здравјето. Сега вежбам, се хранам калитетно и …

Повеќе »

5.НАМИРНИЦИ КОИ ГИ ЧИСТАТ КРВНИТЕ САДОВИ: Холестеролот ќе стане минато!

Со тек на годините внатрешните ѕидови на артериите се полнат со маснотии, а вените ја губат еластичноста. Тоа се случува главно поради прекумерна тежина и седечкиот начин на живот. За да ги исчистите артериите и да го прилагодите нивото на триглицериди и холестерол во крвта морате да конзумирате одредена храна. …

Повеќе »

СОВЕТ НА СТРУЧЊАЦИ – ВАКА КАРДИОЛОЗИТЕ го чуваат здравјето на срцето и крвните садови: 20. совети кои треба да ги научиме како Молитва!

Ако некој може да даде добар одговор на прашања во врска со здравјето на срцето, тогаш тоа се кардиолозите. Тие целиот свој живот го посветиле на проучувањето на организмот и посветиле особено внимание на најважниот орган. Тие се грижат за правилната работа на срцето, и еве што советуваат и што …

Повеќе »

(ФОТО) Елизабет Харли повторно во бикини ја „кренала температурата“ на Инстаграм

Многумина веќе облекле неколку слоеви облека, а Елизабет Харли продолжува да им се инаети на ладните есенски денови. И понатаму носи бикини во кои ја открива својата вита линија, рамен стомак и цврсти раце. View this post on Instagram My favourite #LaurenBikini @elizabethhurleybeach in our #mallorca boutique and at ElizabethHurley.com …

Повеќе »

(ФОТО) Протеини во исхраната – ПРОТЕИНСКИ БОМБИ ЗА ЗДРАВИ КОСКИ И ЈАКИ МУСКУЛИ: Овие 10. намирници имаат повеќе белковини од јајцата!

На прво спомнување на протеини, повеќето ќе помислат на јајца, но има храна која е повеќе богата со протеини Протеините или белковините се неопходни за раст и регенерација на целиот организам и заедно со водата се најважните материи во организмот. Тие се одговорни за развој на мускули, ткива, коски, кожа, …

Повеќе »

(ФОТО) ЧУДО ОД ЖЕНА – НОРМА МОРА ДА ПОКАЖУВА ЛИЧНА КАРТА ЗА ДА И ПОВЕРУВААТ ДЕКА ИМА 70. ГОДИНИА: Ја открила тајната на младоликоста и толку е лесна што секој може да ја копира!

Жените станаа опседнати со возраста, старењето и задржувањето на младешкиот изглед, а една од нив е и Норма Вилијамс. Таа вели дека стареењето е само состојба на умот. Има 70. години, но тоа не може да се види по лицето и телото бидејќи Норма изгледа како млада девојка. View this …

Повеќе »

(ФОТО) Балерината открила што јаде – да остане слаба а да не гладува

Мери Хелен Бауерс има импресивно балетско искуство. Дури и денес, како мајка и успешна деловна жена, и понатаму се придржува до одредени работи. Открила како изгледа нејзината исхрана… Мери Хелен Бауерс (38) била професионална балерина која денес е одговорна за преобразба на илјадници женски тела – од моделите на Victoria’s …

Повеќе »

ПРАВИЛА НА ИСХРАНА НА ДОКТОР АМОСОВ кој живеел 89. години: Следете ги овие чекори и ќе бидете вити но исклучително здрави!

Овие се главните правила за исхраната на д-р Амосов. Прилагодувањата на исхраната се дозволени само за млади. Николај Михајлович Амосов (1913 – 2002) беше извонреден кардиолог, лауреат на Ленинската награда, академик на Академијата на науките на Украина. Неговите главни дела се поврзани со хирургија, биолошка и медицинска кибернетика. Амосов, лекар …

Повеќе »