Tag Archives: брокула

ПРОМЕНЕТЕ ГИ НАВИКИТЕ – Овие пет намирници е поздраво да се купуваат замрзнати

Нутриционист открил пет намирници за кои вели дека се поздрави кога ќе ги купите замрзнати.Многу намирници сè уште ја задржуваат својата хранлива вредност откако ќе бидат во замрзнувач.Нутриционистот Ријанон Ламберт рекол: „Замрзнатата храна, како што се овошјето и зеленчукот, рибата и месото, па дури и лебот, збогатен со витамини и …

Повеќе »

Три намирници кои го успоруваат стареењето

Освен што се многу здрави, овие намирници можат да ви помогнат да одржите младешки изглед Доколку сакате да го зачувате вашиот младешки изглед и добро здравје што е можно подолго, збогатете го менито со овошје и зеленчук во неограничени количини, и заменете го црвеното месо со специјалитети од риба. Доматот …

Повеќе »

Единствен исправен начин за подготовка на брокула

Брокулата е еден од најздравите зеленчуци бидејќи содржи многу антиоксиданти, штити од рак, има многу витамин Ц, го зајакнува имунитетот, добра е за крвниот притисок … Но, тоа не значи дека можете да го подготвите на кој било начин. Со погрешен метод на подготовка, можеме лесно да ги уништиме сите …

Повеќе »

(Рецепт) Спанаќ, морков и киви го чистат организмот од никотин

Брз и здрав начин пушачите да го исчистат своето тело од никотин е да јадат што повеќе здрави намирници. Доколку редовно се конзумираат морков, зелен чај, спанаќ, киви, лимон, портокал, брокула, карфиол, бриселски зелкички и зелка, можат да помогнат од телото да се исфрли штетниот продукт од цигарите. Зелен чај …

Повеќе »

(ФОТО) Научниците тврдат: Зелка, карфиол, брокула и кељ го спречуваат ракот на дебелото црево!

Овие зеленчуци не само што се богати со диетални влакна кои го поттикнуваат варењето, туку се и добри извори на фитонутриенти кои можат да го намалат ризикот од карцином… Истражувачите секојдневно испитуваат различни соединенија во зеленчук и овошје, обидувајќи се да најдат решение за одредени болести. Затоа не е изненадувачки …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудо од девојче: Не сака чоколадо, бомбони…таа избира брокула!

Чудо од дете… И нудат се што сакаат децата но таа си има посебна желба… Нема мајка на светот која мака не мачи да ги натера своите дечиња да јадат зеленчук. Измислуваат разни „финти“ а се за да на децата им подметнат зеленчук… Но, не и оваа мама. Таа си …

Повеќе »