Ги чисти артериите и ги спасува бубрезите: Доволни се две шолји дневно, наутро на празен стомак

Крвниот притисок е како термометар за здравје. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи понапорно за да пумпа крв. Ова е опасно бидејќи може да доведе до срцев удар, церебрална тромбоза или нарушувања на бубрезите. Поради оваа причина, многу е важно да се контролира крвниот притисок.
Многумина го знаат како милениумски германски рецепт кој меша три моќни состојки:
Лимон, лук и ѓумбир. Секоја од овие состојки е исклучително добра за здравјето, но нивната комбинација прави чуда. Имаме лимон кој е богат со витамин Ц. Има и алкални својства кои го регулираат нивото на pH во телото.
Потребно е:
4 главички лук
ѓумбир – 4 см
4 лимони
2 литри вода
Подготовка:
Најпрво убаво измијте ги лимонот и ѓумбирот, а лимонот исечкајте го на кришки. Потоа излупете ги лукот и ѓумбирот и истурете ги сите состојки во блендер. Мешајте додека не добиете еднолична (хомогена), течна форма.
После тоа, истурете ја оваа смеса во тенџере и загрејте ја. Потоа полека додајте вода и оставете да зоврие. Откако ќе зоврие, оставете ја смесата да се излади и потоа истурете ја во шише и ставете ја во фрижидер.
Задолжително пијте по една чаша од овој напиток секое утро на празен стомак, а се препорачува да испиете една и два часа пред спиење. Со ова вашите артерии за многу кратко време ќе бидат како нови бидејќи маснотиите што ги затнуваат ќе исчезнат.
Ќе забележите и како вашиот крвен притисок се регулира и стабилизира.
Не заборавајте да го протресете пијалокот пред да почнете да уживате во неговите својства. Крвниот притисок повеќе нема да ви биде проблем. Почнете да го земате овој сируп и ќе се чувствувате како нови.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светата маченичка Кикилија (Цицилија)

Родена е во Рим од богати и угледни родители. Имаше голема вера во Христа и …