Tag Archives: ѓумбир

4. МОЌНИ РАСТЕНИЈА: Научниците велат дека ги спречуваат и најтешките болести!

Овие билки и зачини имаат впечатливо позитивно влијание во превенцијата од сериозни болести. Имаат антиинфламаторно, антиканцерогено, антимикробно, антидијабетично дејство. Затоа, ќе биде корисно да ги вклучите во вашата исхрана во мали количини. Некои зачини делуваат слично како моќните антибиотици, разредувачи на крвта, се борат против ракот и антиинфламаторните процеси, го …

Повеќе »

Ги чисти артериите и ги спасува бубрезите: Доволни се две шолји дневно, наутро на празен стомак

Крвниот притисок е како термометар за здравје. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи понапорно за да пумпа крв. Ова е опасно бидејќи може да доведе до срцев удар, церебрална тромбоза или нарушувања на бубрезите. Поради оваа причина, многу е важно да се контролира крвниот притисок. Многумина го знаат …

Повеќе »

Само една чаша дневно ги убива сите инфекции во телото – лекот против затнување на артериите прави чуда за организмот

Експертите препорачуваат одличен природен рецепт за лекување и превенција од затнати артерии. Добар е и за регулирање на покачените масти во крвта, спречување на општ замор на телото, спречување и лекување на инфекции и настинки, интензивно зајакнување на имунолошкиот систем, чистење на црниот дроб и подобрување на ензимите на црниот …

Повеќе »

Пет намирници кои ги „чистат“ и штитат белите дробови: Идеални и’ за пушачи и за непушачи и помагаат да се елиминираат токсините од телото

Овие намирници треба да ги вклучите во менито Клучот за одржување на здраво тело е урамнотежена исхрана и чистење на телото од насобраните токсини. Многу е важно да знаете дека не може да се постигне целосно чистење на белите дробови, но добар дел од токсините може да се ослободите со …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДВЕ МОЌНИ СОСТОЈКИ ЌЕ НАПРАВАТ ЧУДА ЗА ЗДРАВЈЕТО – ПОЗНАТИОТ РУСКИ ИСЦЕЛИТЕЛ ТВРДИ ОВОЈ ПИЈАЛОК Е ПОСИЛЕН ОД СМРТТА: Доколку сакате да живеете долго, употребете ја ОВАА МОЌНА МЕШАВИНА!

Виталиј Островски, руски исцелител кој им помага на Русите да се вратат на природата и да останат здрави – тврди дека постои комбинација на природни лекови со кои можеме да живееме многу долго. Комбинации има многу, а една од најмоќните е, вели – ѓумбир и црн ким. Тоа е „лек …

Повеќе »

Четири намирници за РАМЕН СТОМАК: Го исфрлаат вишокот вода и нè прават послаби

Што треба да има на нашето мени ако сакаме стомакот да ни биде рамен? Колку пати сте станале наутро и сте биле задоволни со својот изглед, но потоа во текот на денот сликата се променила? Како што одминува времето, стомакот веќе не ви бил рамен. Тоа не значи дека треба …

Повеќе »

Дали сте прележале КОРОНА? Овие три растенија ќе ви ги исчистат белите дробови и црниот дроб!

Откако ќе се прележи корона вирусот и ќе се консумираат голем број лекови, потребно е природно да се исчисти целиот организам … Чистењето или детоксикацијата на организмот се задолжителни процеси кои мораме да ги овозможиме на нашиот организам за да го зајакнеме имунитетот и да ги исфрлиме сите токсини од …

Повеќе »

КОРОНА вирусот повторно се разгорува, па идеално време е да го зајакнете ТЕЛОТО со употреба на ЃУМБИР

Ѓумбирот има многу долга историја на употреба во различни форми на традиционална и алтернативна медицина. Гингеролот е главното биоактивно соединение на ѓумбирот. Тој е одговорен за многу лековити својства на ѓумбирот. Според истражувањата, гинџеролот има моќни антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти. Ова може да помогне да се намали оксидативниот стрес, кој …

Повеќе »

Чаеви кои штитат од чести инфекции на дишните патишта

Чаевите се одлични сојузници на имунитетот кои не само што ќе ве загреат во студените денови, туку лековитите билки од кои правиме чаеви ќе го зајакнат и ќе го заштитат организмот од честите респираторни инфекции кои ги придружуваат поладните зимски месеци. Ѓумбир Има силно влијание врз здравјето, влијае на кардиоваскуларниот …

Повеќе »