Ова е една од најдобрите намирници за нашето здравје: Има моќни лековити ефекти, а одлична е и во служба на убавината

Најздрава намирница
Сите знаат колку е здрав лукот и дека е природен антибиотик, но дали знаевте дека овој зеленчук можете да го користите и за неколку необични работи.

Нега за коса
Лукот може да помогне при проблеми со опаѓање на косата, поради високото ниво на алицин што го содржи. Издробете неколку чешниња лук и со помош на ракавици втријте го во скалпот. Оставете да делува неколку минути, а потоа измијте ја косата со шампон, за да испари непријатниот мирис.


Нега на лице
Ако имате проблематична кожа, лукот може да ви помогне. Имено, неговите антиоксиданси ги уништуваат бактериите и ги сушат мозолчињата и акните. Затоа, втријте парче лук на акните и оставете да делува 20 минути.

Воспалено грло
Секако, како природен антибиотик, лукот го зајакнува имунолошкиот систем и ги намалува симптомите на настинка и грип. Исецкајте неколку чешниња лук и потопете ги во топла вода. Потоа процедете и испијте ја течноста во голтки. Ова ќе ги ублажи болките во грлото.


This image has an empty alt attribute; its file name is luk-pak-1.jpg

Природен лепак
Сигурно сте забележале дека лукот има тенденција да се лепи кога го сечете, што сте го почувствувале и на прстите. Токму затоа многу луѓе користат лук за да ги закрпат малите пукнатини во стаклото.


Топи лед
Во Америка, машините за чистење снег користат сол со лук за да го стопат мразот на патиштата. Исто така, оваа намирница може да помогне во отстранувањето на мразот на хаубата на автомобилот.

Градина
Градинарските растенија ќе останат неоштетени ако наместо пестициди користите мешавина од лук, вода и течен сапун.

Успешен риболов
Мирисот на лук привлекува риба. Затоа, премачкајте ја мамката со оваа намирница и сигурно ќе уловите повеќе риби.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Висарион

Преподобен Висарион Роден и воспитан во Мисир. Рано се предаде на духовен живот и не …