Tag Archives: здравје

Ново истражување: Откриено колку минути активност дневно ќе ви го продолжи животот

ПОРАДИ пандемија на коронавирус, повеќето луѓе почнаа да се движат помалку, а студии за здравствени ризици од продолжено седење не недостасува. Но, новото истражување носи и добри вести – и’ покрај вашето седечко време, со само 11. минути вежбање на ден, можете да го продолжите својот животен век. Претходните истражувања, …

Повеќе »

(Рецепт) Го викаат СИБИРСКИ ЧАЈ и поради корисните својства треба да се пие посебно во ЈАНУАРИ! Може да се зема и како таблетки!

Од 2016. година е познат и како „златен корен“, кога истражувањата покажаа дека не само што го крева имунитетот, туку и ја спречува депресијата. Дали знаете што се адаптогени? Адаптогените растенија значително го зајакнуваат одбранбениот систем на организмот и помагаат да се минимизира штетното влијание на лошата екологија врз здравјето. …

Повеќе »

Вклучете ги во вашата исхрана: Три зачини кои ги чистат белите дробови

Истражувањата покажаале дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи во организмот. Лук Му се припишуваат многу лековити својства. Го нарекуваат природен антибиотик, средство за отчепување на дишните патишта, моќна билка со анти-канцер и антиинфламаторно дејство што ги потиснува габите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Принцот Вилијам не е добро – не јаде, не спие и е се’ послаб: Кејт загрижена за здравјето на својот сопруг!

Војвотката е многу загрижена, тврдат извори блиски до кралското семејство. Иако ги извршуваат своите кралски должности во јавност и изгледаат мирни, Кејт Мидлтон и принцот Вилијам доживуваат вистинска драма во ѕидовите на нивниот дом, пишува списанието Globe. Војвотката од Кембриџ, наводно, е многу загрижена за нејзиниот сопруг кој се бори …

Повеќе »

Киселата зелка е лековита и здрава: Јадете ја редовно и нема да имате проблеми со ОВА!

Киселата зелка е богата со многу хранливи материи Киселата зелка се добива со помош на неколку видови млечни бактерии кои го разградуваат шеќерот од зелката за време на процесот на ферментација. Оваа храна има долг рок на траење и поради големиот број микроорганизми што ги содржи, има неверојатни лековити својства. …

Повеќе »

Што се случува во телото ако секој ден јадеме пилешко: 8. предности и една мана!

Сето наведено се однесува на квалитетно месо подготвено на здрав начин, без пржење, претерување со маснотии, сол и силни зачини. Пилешкото е еден од најчестите оброци во многу домови во нашаи простори. Го сакаме затоа што заситува, има добар вкус, добро се комбинира со многу други намирници и е релативно …

Повеќе »

ОПАСНА НАВИКА – Предупредување на докторите: УШте ли не сте престанале да пушите во ера на Ковид – 19?

Најдобар начин за спречување на респираторни заболувања е да се откажете од пушењето, а лекарите предупредуваат дека пушачите се почувствителни на Ковид и дефинитивно треба да престанат да пушат. Не е новост дека тутунот е штетен за здравјето. Кампањите за јавно здравје детално не информираа, објаснувајќи дека без оглед на …

Повеќе »

Среќна нова 2021.: Нека оваа година ви биде без грижи и полна со насмевки!

Нека оваа година ви биде полна со насмевки, да трае со среќа и заврши со исполнување на сите ваши желби! Ви посакуваме Среќна нова 2021. година и со своето доѓање да избрише се што Ве притискало, нервирало, создавало тешкотии, нервози, а да Ви донесе, среќа, радост, остварување на желби, благодет, …

Повеќе »

Оваа намирница би било добро да ја вклучите во вашата исхрана: Богата е со антиоксиданти и содржи дури 5 пати повеќе калциум од млекото!

Оваа намирница има корисен ефект врз целиот организам, велат експертите… Семето на чиа е моќен извор на калциум, омега-3 масни киселини и антиоксиданти. Конзумирајќи ги овие семиња, ќе изгледате помладо, ќе станете поенергични и ќе се чувствувате многу поздраво и повитално. Тие содржат 20% протеини, 34% масти, 25% диетални влакна, …

Повеќе »