Tag Archives: здравје

Четири добри работи кои пивото ги прави за нашето здравје

Од 2007. до 2020. година, тим на научници во Шпанија спровело истражување за влијанието на главно алкохолните пијалоци врз здравјето. Некои од студиите што ги прегледале научниците покажуваат дека состојките кои природно се наоѓаат во пивото, а не во алкохолот, можат да бидат добри за здравјето. Бидејќи побарувачката за безалкохолно …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Жените кои не јадат доволно црвено месо можат да заболат од две сериозни болести

Младите жени кои консумираат мала количина црвено месо и млечни производи би можеле да се соочат со здравствени проблеми подоцна во животот, покажало новото истражување. Професорот Иан Гивенс од Универзитетот во Рединг во Англија изјавил дека половина од девојките, односно девојчињата на возраст од 11. до 18. години, не консумираат …

Повеќе »

Зошто секој треба да конзумира кисела зелка: Една порција како од шега ги лекува овие 9. болести!

Кисела зелка, не само што има исклучителни нутритивни, туку и лековити својства Киселата зелка е значаен извор на витамин Ц, но покрај овој витамин, киселата зелка содржи и природна млечна киселина и други ефективни ензими кои влијаат на здравјето на организмот. Покрај самата зелка, има и саламура, што е одличен …

Повеќе »

Спречува запек, го намалува лошиот холестерол и ризикот од рак на дебелото црево, но кој е подобар?

Постојат повеќе видови на компири, но најчесто се користат бели или црвени, а нутритивните разлики меѓу нив се големи. Двата вида на компири се богати со јаглехидрати, специфичен тип на јаглени хидрати кои ги одржуваат цревата здрави. Тие исто така се богати со калиум и витамин Ц и содржат околу …

Повеќе »

(ФОТО) Големо 28-годишно истражување: Маслиновото масло може да ви помогне да живеете подолго

СТУДИЈА објавена во понеделникот во Journal of the American College of Cardiology покажала дека луѓето кои консумираат повеќе од половина лажица (7 грама) маслиново масло дневно имаат помал ризик од смрт од кардиоваскуларни болести, рак, невродегенеративни болести и респираторни заболувања. Замената на други извори на масти со маслиново масло покажало …

Повеќе »

Прескокнувањето на појадокот е штетно за здравјето и витката линија

Британските научници дошле до заклучок, со скенирање на мозокот на луѓето кои го „прескокнуваат“ појадокот, дека лицата кои не појадуваат подоцна во текот на денот, бараат помрсна, покалорична храна. Студијата на 21. лице заклучила дека мозокот повеќе го привлекува храната ако се прескокне појадокот и дека овие луѓе потоа јадат …

Повеќе »

Прејадување во стресни ситуации: Каква е врската помеѓу СТРЕСОТ и ТЕЖИНАТА?

Кога сте под притисок, вашите навики во исхраната се менуваат, како и вашите хормони. Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес е во корелација со зголемувањето на телесната тежина со текот на времето. Во една студија во списанието Obesity, луѓето чии примероци на коса покажале покачени маркери на хормонот на стрес кортизол, …

Повеќе »

НАЈЕВТИНО средство за здрава кожа: Еве како делува природниот ЈАБОЛКОВ оцет

Јаболковиот оцет се користел во времето на Хипократ, таткото на медицината, како лек за многу болести. Со векови примеуван во алтернативната медицина, јаболковиот оцет, поради неговите антимикробни и антиоксидантни ефекти, е најприменлив лек за лекување на најширокиот опсег на здравствени тегоби. . Јаболковиот оцет се користи уште од времето на …

Повеќе »

Нутриционистка: Овие шест најздрави намирници би требало веднаш да почнете да ги јадете

ПОЧЕТОКОТ на новата година е вистинско време за нови одлуки и промени во постоечките навики. Без разлика дали ќе одлучите да посветите повеќе време на вежбање, повеќе спиење или да правите повеќе чекори дневно, исхраната е дел што не треба да го испуштите. Нутриционистката Ким Роуз затоа составила листа на …

Повеќе »