Tag Archives: здравје

Моќно масло кое делува против вируси и спречува инфекции, никој не го користи затоа што не знае…

Ароматичното масло од чаевец се добива со седистилација од растението Melaleuca alternifolia кое расте во Австралија. Многумина ова масло го нарекуваат „прва помош во шише“ бидејќи одлично делува против бактерии, вируси и други штетни микроорганизми, а може да го зајакне и имунолошкиот систем. Маслото од чаевец може да помогне во …

Повеќе »

Ова е една од најдобрите намирници за нашето здравје: Има моќни лековити ефекти, а одлична е и во служба на убавината

Најздрава намирница Сите знаат колку е здрав лукот и дека е природен антибиотик, но дали знаевте дека овој зеленчук можете да го користите и за неколку необични работи. Нега за коса Лукот може да помогне при проблеми со опаѓање на косата, поради високото ниво на алицин што го содржи. Издробете …

Повеќе »

ПРИРОДЕН ИЗГЛЕД – Пуштањето седа коса има бројни придобивки

Решението да ја прифатите вашата седа коса може да ви заштеди пари Правилната нега на косата бара доживотно учење, од изборот на вистинскиот шампон, регенератор и маска за коса до тоа колку често треба да ја потстрижувате и бојадисувате косата. Се чини дека на секои неколку години нашите прамени минуваат …

Повеќе »

Геловите и лаковите за нокти може да прикријат смртоносна болест

СИГУРНО веќе многу пати сте слушнале дека ноктите се одраз на вашето здравје. Тие откриваат дали сте под стрес, дали внесувате доволно витамини и минерали во телото и дали можеби патите од некоја болест. Меѓу другото, жените сакаат нивните нокти да изгледаат негувани и привлечни, па редовно ги средуваат дома …

Повеќе »

СО КОГО ЌЕ ПРОСЛАВУВА? Путин го слави својот 70-ти роденден, московскиот патријарх ги замолил сите да се молат за неговото здравје

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска ќе го прослави својот 70-ти роденден. За разлика од претходните години кога роденденот го прославуваше ширум Русија, овојпат неговиот роденден ќе остане во сенка на руската инвазија на Украина. По повод роденденот на рускиот претседател говорел и московскиот патријарх Кирил кој ги повикал сите …

Повеќе »

Колку шетање надвор ни е потребно за да влијаеме на менталното здравје? Важно е дали ќе го избереме градот или природата

Една нова студија повторно нагласува колку е важно да се поминува време во природа Има причина зошто звуците на природата, чврчорење на птиците, потоците што течат, дождот што паѓа често се звучни опции за медитација. Една нова мала студија објавена во Molecular Psychiatry дополнително го нагласува ова. Студијата покажала дека …

Повеќе »

Лечи забоболка, ги раствора камењата во бубрезите, може да ги убие клетките на ракот: Зачин со кој треба да се биде внимателен

Мускатното оревче во поголеми количини делува како халуциноген лек, не смеете да консумирате повеќе од 2 грама дневно. Мускатното оревче е богато со антиоксиданси, кои штитат од развој на хронични болести и имаат антиинфламаторно дејство. Имаат и силно антибактериско и аналгетско дејство, па затоа тинктурите кои го содржат овој зачин …

Повеќе »

Сокот од зелка има повеќе витамин Ц од портокалот, решава шест тегоби

Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Напитокот од зелка со векови се користи како народен лек за стомачни заболувања, воспаление на дебелото црево, гихт, ревматизам и запек. Се користи и за зајакнување на имунитетот, чистење …

Повеќе »

3. работи без кои БОГАТИТЕ не можат да си го замислат денот: Го подобруваат здравјето и се потполно бесплатни

Богатите се опседнати со овие здравствени трендови Од велнес собата на Кендал Џенер до креветот со хиперболична кислородна комора на Џастин Бибер, богатите трошат милиони долари за да се чувствуваат добро. Оз Гарсија, 30-годишен нутриционист кој соработувал со Гвинет Палтроу и Хајди Клум, од прва рака ја видел опсесијата на …

Повеќе »