Ова се придобивките што би можеле да ги доживееме ако редовно јадеме банани

БАНАНИТЕ се неверојатно здрави, практични, вкусни и едно од најевтиното свежо овошје што можеме да го купиме. Ова ги прави одличен избор за секој кој сака да се храни здраво, според диететичарите. Иако потекнуваат од Југоисточна Азија, тие растат сеприсутно во многу топли клими, што ги прави достапни ширум светот.
Бананите исто така содржат многу есенцијални хранливи материи и можат да помогнат во губење на тежината, варењето и здравјето на срцето, а бројни студии ги откриваат здравствените придобивки од ова вкусно овошје засновани на науката.
– подобрување на нивото на шеќер во крвта
– одржување на здравјето на дигестивниот систем
– придонесуваат за губење на тежината
– го намалуваат ризикот од болести на срцето и циркулаторниот систем
– подобрување на функцијата на бубрезите
– придонесуваат за дигестивно здравје.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

В НЕДЕЛА СИТЕ НА ВОДНО – ДАЛИ СТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА НАЈМАСОВНИОТ ПЛАНИНСКИ НАСТАН ВО РЕГИОНОТ „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“?

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse …