Tag Archives: банани

Што се случува со телото ако секој ден јадете банана?

Сите пораснавме слушајќи дека ако јадеме по едно јаболко секој ден, би можеле да заборавиме на лекарите, но се покажа дека придобивките од бананите може да бидат исто толку добри. Еве што ќе се случи во вашето тело ако јадете банани секој ден.Бананите се полни со витамини и хранливи материи, …

Повеќе »

ЗДРАВЈЕ во четири намирници: Даваат одлична енергија и добро расположение!

Ако сте уморни, без енергија, нерасположени, можеби само ви недостасува шеќер, т.е. јаглехидрати Тие се важни бидејќи гликозата е неопходна за производство на енергија, но и за лачење на серотонин – хормонот на среќата. Тоа не значи дека сега треба да јадете сладолед, парче млечна чоколада или кутија бисквити. Индустриските …

Повеќе »

Најздрави јаглехидрати што можете да ги додадете во вашата листа за купување

ЈАГЛЕХИДРАТИТЕ се важен дел од исхраната, иако многумина ги избегнуваат поради популарноста на диетите кои го ограничуваат нивниот внес. Многу намирници содржат јаглехидрати, а важен е типот на јаглени хидрати што ги консумирате. Сложените јаглехидрати се полни со влакна и други хранливи материи. Ова се јаглехидратите што треба да ги …

Повеќе »

Колку банани и јајца можете да јадете во еден ден без да претерате? Еве го одговорот!

МОЖЕМЕ да консумираме леб, јајца, банани и млеко секој ден, но треба да ја земеме предвид големината на порциите на овие основни намирници. Затоа што дури и кога се обидуваме да внесеме повеќе витамини и минерали, можеме да се предозираме и да му наштетиме на сопственото здравје. Bright Side открива …

Повеќе »

Овие намирници се богати со важен минерал по кој се познати бананите

ИАКО секогаш треба да разговараме со нашиот лекар пред да направиме какви било промени во исхраната, многумина од нас би можеле да имаат корист од зголемената конзумација на храна богата со калиум. Калиумот е достапен и во форма на суплементи, но експертите ги советуваат луѓето да избегнуваат додатоци на калиум, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најбрза торта со банани – не се пече, а вкусот е фантастичен

Еве ја најбрзата торта! Состојки: 600 гр бисквити 400 мл млеко 400 гр чоколадо за готвење 1 рум шеќер (или ванила – по избор) 3-4 банани 2-3 шлага Подготовка: скршете ги бисквитот на мали парчиња. Растопете го чоколадото со млекото, па соединете го со бисквитите. Промешајте и префрлете во калап. …

Повеќе »

Научниците наведуваат пет важни придобивки од редовното консумирање банани

Бананата е дел од исхраната на повеќето луѓе, или како ужинка, оброк после тренинг или како дел од оброкот на детето. Причината не е само лесната достапност и брзото и лесно лупење, туку тие се многу хранливи и корисни за вашето срце, шеќер во крвта, варење и многу повеќе, пишува …

Повеќе »

Еве што ќе се случи во вашето тело ако ЕДЕН МЕСЕЦ јадете БАНАНИ со црни точки!

За жал, повеќето луѓе не се свесни за неверојатните здравствени придобивки што бананите ги имаат природно. Бананите го содржат следново: калиум, витамин А, витамин Б, витамин Ц, вкупни јаглехидрати, диетални влакна, протеини и железо. Шеќерите што се наоѓаат во бананите се природни. Гликозата, фруктозата и сахарозата се добри шеќери за …

Повеќе »

Намирници кои ќе ви овозможат помирен сон

Несоницата е еден од поголемите проблеми на денешницата, брзиот живот што го водиме влијае на должината и квалитетот на сонот Ако имате проблем со несоница, задолжително пробајте една од наведените намирници, тие треба да овозможат мирен сон, а несоницата треба да исчезне. Банани Ова овошје содржи многу магнезиум кој ги …

Повеќе »