Tag Archives: дијабетес

Докажано ги уништуваат дури и клетките на рак: 6. неверојатни лековити својства на модриот патлиџан

Јадете модар патлиџан секој ден и гледајте какви промени ви се случуваат во телото Модриот патлиџан потекнува од Индија, се консумира со години, а по остатокот на Азија започна да се одгледува и во Европа. Сортите на модри патлиџани имаат плодови со тежина до еден килограм, а има и неколку …

Повеќе »

(Рецепт) Чај од лист од смоква: Лекува дијабетес, рак, чир на желудник и помага при слабеење!Еликсир на животот!

Искористете лист од смоква за да го опоравите целото тело Ако страдате од дијабетес, чир на желудник, бронхитис или одвисок крвен притисок, чајот од листови од смоква е вистински спас. Листовите од смоква се богати со антиоксиданти и растителни влакна. Меѓу другите, тие содржат витамини А, Б1 и Б2, како …

Повеќе »

Црниот чај го намалува шеќерот во крвта

Научниците откриле дека полисахаридите во чајот го инхибираат ензимот наречен алфа-глукозидаза, кој го претвора скробот во гликоза. И лековите против дијабетес го блокираат истиот ензим. Бројни придобивки од чајот се познати одамна, а најновите истражувања го поврзуваат овој напиток со намалување на гликозата во крвта. Според експертите од кинескиот универзитет …

Повеќе »

Со редовно конзумирање на грозје ги активирате овие гени: 10. причини да го јадете што повеќе!

Сочно овошје во кое можете да уживате колку сакате Есента ни носи грозје во изобилство, а малкумина знаат колку е тоа добро за нашето здравје! Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности. 1. Поттикнува губење на тежината Истражувањето спроведено на Универзитетот …

Повеќе »

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто корона вирусот „ги коси“ лицата со вишок килограми

Луѓето со прекумерна телесна тежина се повеќе склони кон инфекции, бидејќи масното ткиво, како воспалителен процес, го нарушува нивниот имунитет. Голем број пациенти кои починале од вирусот на корона биле дебели и, следствено, дијабетичари, предупредувале членовите на кризниот персонал, додека оние кои ја лекуваат оваа болест објаснуваат дека луѓето со …

Повеќе »

Овие билки се најефикасни во лекувањето на дијабетес: За еден месец го регулираат нивото на шеќер во крвта!

Народната медицина има решение за дијабетес Различни растителни производи добро делуваат во превенција и третман на дијабетес. Дијабетесот е хронично заболување кое се јавува како резултат на недостаток на инсулин во организмот. Како последица на оваа болест, постои нарушување на метаболизмот на гликоза, протеини и масти. Најчестите симптоми на дијабетес …

Повеќе »

(ФОТО) Три шољи од овој чај, дневно, ќе ве заштитат од дијабетес!

Пиење три чаши црн чај дневно може да го намали ризикот од дијабетес, покажува најновото истражување. Црниот чај го има ефектот да се намалува шеќерот во крвта, што помага за спречување и контрола на дијабетес од втор тип. Во Велика Британија, болеста ја имаат околу 2,3 милиони луѓе. На глобално …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊА – НАУЧНИЦИТЕ ДОШЛЕ ДО ЗАСТРАШУВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Корона вирусот предизвикува страшна хронична БОЛЕСТ!

Новите откритија во врска со последиците од болеста коронавирус ги загрижиле научниците. Имено, како што предупредија експертите од областа на науката во петокот, ковид-19 веројатно предизвикува дијабетес кај луѓе кои го немале пред инфекцијата. Овој заклучок бил објавен во New England Journal of Medicine, а истиот бил постигнат по набљудување …

Повеќе »

Конзумирањето на овие намирници го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес и карцином

Неодамнешните истражувања покажало дека конзумирањето на ореви може да има корисен ефект врз многу болести, што укажува на силна врска помеѓу внесот на ореви и здравјето. Истражувачите проучувале 29. претходно објавени студии во кои биле вклучени вкупно 819.000 учесници. Меѓу нив имало повеќе од 12.000 случаи на срцеви заболувања, 9.000 …

Повеќе »