Tag Archives: дијабетес

Многумина мислат дека е безопасна, но прави повеќе штета од алкохолот и цигарите – болест која се добива со храна

Често ни кажуваат дека алкохолот и цигарите се штетни за нашето тело. Тоа е точно, но има и голем број здравствени проблеми кои можат да се појават ако имаме прекумерна тежина. Вишокот тежина предизвикува многу поголема раздор во целиот организам отколку, на пример, пушењето или алкохолизмот. Има многу здравствени компликации …

Повеќе »

Еве какви проблеми може, високиот холестерол, да предизвика на вашето тело

Високиот холестерол е сериозен здравствен проблем кој влијае на повеќе од 94. милиони возрасни луѓе во Соединетите држави, според Центрите за контрола и превенција на болести. Иако многумина не сфаќаат дека се изложени на ризик бидејќи високиот холестерол често не покажува никакви симптоми, тоа може да доведе до здравствени проблеми …

Повеќе »

Научниците: Зеленчукот што често го јадеме може да го намали нивото на шеќер во крвта за 50%

НАУЧНИЦИТЕ открија дека еден обичен зеленчук може да го намали нивото на шеќер во крвта за 50% и ја гледаат неговата потенцијална употреба во третманот на пациенти со дијабетес. Луѓето со дијабетес тип 2 не можат да произведат доволно инсулин од панкреасот за да го регулираат шеќерот во крвта, што …

Повеќе »

ЗДРАВИ НАВИКИ – Овие пет намирници го намалуваат шеќерот во крвта

Иако обрнувањето внимание на шеќерот во крвта треба да биде приоритет за дијабетичарите, имајќи го на ум тоа може да помогне да се избегнат скокови на гликоза, за возврат да се регулира енергијата, расположението, па дури и гладот. Скоковите на шеќерот и гликозата во крвта се сложено поврзани со храната …

Повеќе »

ОВИЕ ПРОМЕНИ НА ТЕЛОТО НИКАКО НЕ СЕ БЕЗОПАСНИ: Ова може да укажува на сериозни болести!

Добро слушајте го вашето тело Во повеќето случаи, главниот виновник е Trichophiton rubrum, антропофилна габа која често ги напаѓа ноктите на нозете или кожата меѓу прстите. Во зависност од патогенот и формата на болеста, симптомите може да варираат. Во почетната фаза на микозата на стапалата, се чувствува постојано чешање, печење …

Повеќе »

Внимание: Седум видови на овошје кои можат да бидат опасни за дијабетичарите

Овошјето се смета за една од најздравите закуски. Не само затоа што содржи многу витамини и влакна, туку и затоа што е нискокалорична. Но, одредени овошја, кои имаат повисок гликемиски индекс, можат да бидат опасни за дијабетичарите.Гликемискиот индекс е нумеричка скала што се користи за да се одреди колку брзо …

Повеќе »

СИМПТОМ НА ДИЈАБЕТЕС КОЈ СИТЕ ГО ИГНОРИРААТ: Се појавува веднаш после јадење – ако го почувствувате ова, време е да посетите лекар

Жедта и честото мокрење се добро познати симптоми на дијабетес, но има еден што повеќето луѓе го занемаруваат. Дијабетесот е хронична состојба која ја нарушува способноста на телото да користи гликоза, што доведува до флуктуации на нивото на шеќер во крвта. Важно е дијабетесот навреме да се открие за да …

Повеќе »

Салото на стомакот е причина за 5. сериозни болести: Доколку ги забележите овие симптоми, веднаш на диета

Абдоминалната маст, позната и како висцерална маст, е опасна „активна“ маст која се складира околу виталните органи како што се црниот дроб и цревата. Ако не се контролира, вишокот маснотии на стомакот може да доведе до сериозни здравствени проблеми. Мастите не се само складиште за складирање на енергија, тоа е …

Повеќе »

Нискокалоричните засладувачи се безбедни за секојдневна употреба

Нискокалоричните засладувачи се безопасни по здравјето сами по себе и кога се користат во комбинација. Тие не реагираат меѓу себе, ниту пак влијаат на метаболизмот, само пренесуваат сладок вкус, без да внесуваме калории. Зошто се користат мешавини за засладувачи? Додека сите нискокалорични засладувачи се користат во производството на храна и …

Повеќе »