Tag Archives: здравје

(Рецепт) Величествените кефир и хељда: Во комбинација го намалуваат шеќерот во крвта, ги чистат цревата и крвните садови, го нормализираат метаболизмот и функцијата на панкреасот

Еве ефикасен природен лек што се користи во руската народна медицина Бидејќи токсините што се акумулираат во нашето тело можат да бидат причина за разни болести, она што треба да го направиме е да го чистиме на секои шест месеци. Честите настинки, инфекции, замор, поспаност, деконцентрација се доказ за присуство …

Повеќе »

Зошто чајот од куркума треба да го вметнете во исхраната: Го штити црниот дроб, одличен е за имунитетот и кожата

Куркумата веќе долго време се користи во азиската кујна и медицина, но сè повеќе го наоѓа патот до европските и другите кујни и полиците за зачини. Ова растение е најдобро познато како зачин за многу јадења, но е многу повеќе од тоа. Не само што додава интересна арома каде и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луди Руси: Еве што прават децата во Сибир за имунитет!

Децата во една сибирска градинка имаат обичај во кој излегуваат на снег во долна облека и истураат кофа со ледена вода врз себе – и оваа луда практика е дел од нивната наставна програма. Сето ова се одвива во државната градинка број 317 во Краснојарск, во Сибир, а децата тоа …

Повеќе »

(Рецепт) ХРАНА НА ЈУНАЦИТЕ – ГО ЈАДЕЛЕ ГЛАДИЈАТОРИТЕ, КЛЕОПАТРА ПРАВЕЛА ПУДРА, а лекарите тврдат дека го намалува ризикот од КАНЦЕР за 50. проценти

Добро познатиот руски лекар Александар Мјасников открил дека омилената храна на Македонците,гравот, но и боранијата – го намалуваат ризикот од карцином за дури 50. проценти Омилената храна на Македонците е моќно оружје во борбата против ракот, тврдат руски лекари. Добро познатиот лекар Александар Мјасников открил: гравот и боранијата го намалуваат …

Повеќе »

„Сончева диета“ го намалува риикот од канцер

„Сончевата диета“ се заснова на истражување кое покажало дека губењето вишок килограми го намалува ризикот од рак. Вишокот на маснотии во телото, особено околу стомакот, е директно поврзан со 13 различни видови на рак, вклучувајќи рак на дојка во менопауза и рак на дебело црево. Масните клетки, меѓу другото, произведуваат …

Повеќе »

Што почесто јадете сардини и ќе имате подобри коски и поздраво срце! А, помагаат и во лекување на ОВИЕ болести!

Сардините не се баш на списокот со највкусна храна за повеќето луѓе. Секако, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да се јаде сардини, ќе сфатите дека малку „жртва“ не е ништо во споредба со придобивките што ги нуди оваа храна. Исклучително …

Повеќе »

Грицкањето бадеми буквално може да спаси живот

Дневната конзумација на бадеми драстично ја намалува појавата на промени во структурата на ткивата предизвикани од болести кои доведуваат до рак на дебелото црево, па се вели дека тоа буквално може да спаси животи. Во една студија, научниците од „American Heart Association“ откриле дека честата потрошувачка на јатки е поврзана …

Повеќе »

Ново истражување: Откриено колку минути активност дневно ќе ви го продолжи животот

ПОРАДИ пандемија на коронавирус, повеќето луѓе почнаа да се движат помалку, а студии за здравствени ризици од продолжено седење не недостасува. Но, новото истражување носи и добри вести – и’ покрај вашето седечко време, со само 11. минути вежбање на ден, можете да го продолжите својот животен век. Претходните истражувања, …

Повеќе »

(Рецепт) Го викаат СИБИРСКИ ЧАЈ и поради корисните својства треба да се пие посебно во ЈАНУАРИ! Може да се зема и како таблетки!

Од 2016. година е познат и како „златен корен“, кога истражувањата покажаа дека не само што го крева имунитетот, туку и ја спречува депресијата. Дали знаете што се адаптогени? Адаптогените растенија значително го зајакнуваат одбранбениот систем на организмот и помагаат да се минимизира штетното влијание на лошата екологија врз здравјето. …

Повеќе »