Tag Archives: здравје

Пет лековити својства кои ви ги нуди морето, најдобро за крвта

Еден милилитар морска вода содржи илјада честички морска сол. Во текот на еден ден поминат на море, детето вдишува околу 10 милијарди од овие честички, кои имаат лековито дејство на дишните патишта, бронхиите и белите дробови. Морската сол во воздухот и водата содржи дури триесет и две хемиски соединенија кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРАВ СО ЧУДОТВОРНИ ЕФЕКТИ – ЧИНИ САМО 20 ДЕНАРИ И ПРАВИ ЧУДА ЗА ВАШЕТО ТЕЛО И КОЖА: Намирница што можете да ја користите на 11. начини

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е евтина, лесно достапна и повеќенаменска, па сите овие карактеристики ја ставаат во категоријата производи без кои ниту едно домаќинство не може да замисли. Натриум бикарбонат, кој популарно се нарекува сода бикарбона, има многу широк спектар на примени: во готвење, перење, лекување, козметика… Може да …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕГА Е ДОСТА – ИДЕАЛОТ ЗА УБАВИНА КОЈ  СЕ НАМЕТУВА Е НЕРЕАЛЕН, ЈАС ВАРИРАМ ВО КИЛОГРАМИТЕ, ПА ШТО! Познатата актерка им ПРКОСИ на женските окови!

Идеалот за убавина кој се наметнува на социјалните мрежи одамна зема замав. Девојките се се’ понесигурни и придаваат преголема важност на својот изглед, гардероба, коса, нокти, шминка и други надворешни фактори, а значително помалку на својот интелект, а најважно за нивното ментално здравје. Таканаречените филтри се „основниот“ дел на секоја …

Повеќе »

(ФОТО) ЗДРАВЈЕТО ПРЕД СЕ: Шварценегер објавил снимка од теретана, никој не му верува дека има 75. години

Со месеци ги стимулираше фановите да почнат со вежбање а сега познатиот „Терминатор“ објавил фотографија како вежба и на следбениците им дал увид во неговата фитнес рутина. Тој ги воодушевил корисниците на Инстаграм со фотографија од теретана каде ги пумпа бицепсите и добил повеќе од 450.000 лајкови. На црно-белата фотографија …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) РУСКА ТРАДИЦИОНАЛНА МЕДИЦИНА- Чудесниот пијалок на докторот ЕВГЕНИЈ ТАРАСОВ: „Зора во планина“ го елиминира заморот за миг

Пролетниот замор не ги заобиколува ниту младите, ниту зрелите луѓе, а решение можете да најдете во руската алтернативна медицина Замор, исцрпеност, нерасположение или пролетна депресија се состојби во кои барем еднаш сме западнале или ќе се најдеме само со промената на годишните времиња. Наместо да се свртите кон лекови и …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Секој ден треба да пиете ЕДЕН ЧАЈ! Можете ли да погодите кој?

Овој чај е идеален за спречување на вирусни респираторни инфекции Кахетините во зелениот чај го спречуваат ширењето на вирусот во горниот респираторен систем создавајќи заштитна бариера во грлото, покажува најновото истражување на научниците објавено во European Journal of Nutrition. Епигалокатехин галат, како главна компонента на катехинот од чајот, има антивирусно …

Повеќе »

Гледањето во голи гради им го продолжува животот на мажите, тврдат научниците

На крајот од истражувањето, научниците заклучиле дека секојдневното гледање на женските гради го намалува крвниот притисок кај мажите и ја намалува можноста за срцеви заболувања. Само десет минути гледање во градите на надарената жена е исто толку ефикасно како и 30. минути аеробик, тврди геронтологот др. Карен Ведерби. Истражување за …

Повеќе »

(ФОТО) Омилената турска актерка ги загрижила обожавателите – Премногу е слаба!

Познатата актерка ги загрижила фановите ширум светот поради својот изглед. Поточно поради прекумерното слабеење. View this post on Instagram A post shared by meryemuzerlimeryem (@meryemuzerlimeryem) Актерката Мерием Узерли (38), на нашиот народ најпозната по улогата на убавата Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“, неодамна го роди своето второ дете. По породувањето, …

Повеќе »

„Црвено богатство“ – ги лекува нервите, извор е на витамин А и помага во изградбата на калциум во коските

Ниацинот, кој го има во големи количини во рибизлата, е важен за нервите, пантотенската киселина за клеточното дишење и убавата коса, витаминот Ц за тешки инфекции … Црвената рибизла има мали, сочни бобинки, пријатен кисело-сладок вкус. Содржи јаглехидрати, растителни влакна и протеини и калории во трагата. Пребогат е со каротин, …

Повеќе »