Tag Archives: здравје

Брокулата е витаминска бомба: Еве зошто е важно овој моќен зеленчук да го вметнете во својата исхрана!

Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук содржи изобилство на минерали и витамини, а може да се подготви на различни начини. Четири минути се доволни за подготовка на дршката на овој зеленчук, а за цветот две и ќе биде „ал …

Повеќе »

Изедете 6. главички ПЕЧЕН ЛУК и гледајте што во рок од 24. часа се случува во вашето тело!

Магија во телото. Кога јадете лук, неговата моќ е толку силна што дури и по 24 часа, нашето тело реагира на оваа моќна намирница, во диети за слабеење или како природен лек подготвен за лекување на одредени болести. Што се случува во вашето тело кога јадете печен лук? 1 час: …

Повеќе »

Постојат сè повеќе причини ѓумбирот да се најде во вашата исхрана

Ѓумбирот е сестрана намирница. Може да се додаде во смути, разни сокови или јадења. Има бројни својства поради кои се смета за лековита храна што дава посебен вкус. Ако некогаш сте пиеле чај од ѓумбир, веројатно сте ги запознале неговите смирувачки својства. Ѓумбирот делува како моќен лек против мачнини, ја …

Повеќе »

(ФОТО) Комбинацијата на мед и цимет е вкусна но ќе помогне и за вашето здравје!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет ста нува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања …

Повеќе »

РЕЦЕПТ ЗА СОК КОЈ СОДРЖИ ЦИНК И ВИТАМИН Ц: Го јакне имунитетот, лесно се  прави а може да го пие целото семејство!

Сок што содржи цинк и витамин Ц – прекрасен пијалок за посилен имунитет и заштита од вируси! Одржувањето на имунолошкиот систем е клучно за здравјето на целиот организам, особено за време на пандемијата на корона вирусот. Урамнотежената исхрана и физичката активност се најдобри двигатели на нашиот имунитет, но природата ни …

Повеќе »

Ова моќно овошје е единственото што ви треба оваа зима: Штити од вируси и бактерии, го чува срцето, спречува карцином!

Грејпфрутот е едно од најздравите плодови од семејството на суптропски цитруси, препознатливо во светот по горчливо киселиот вкус, но и по многу здравствени придобивки. За прв пат е произведен во Барбадос, како хибриден вид овошје, создаден со вкрстување на лимони и портокали. Денес, грејпфрутот се одгледува во скоро сите тропски …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УРНАЛЕ ЅИД И СО КРАН ИЗНЕЛЕ ЧОВЕК ОД 300 КИЛА: Несекојдневна евакуација во Франција – во „филмското спасување“ учествувале 50. луѓе!

Во Перпињан била извршена несекојдневна евакуација, кога поради заминувањето на дебел пациент во болница, мораше да се ангажира градежен кран и да се сруши дел од зградата во која живеел! Ален Панабиер (53) имал околу 300 килограми и со месеци лежел целосно прикован на својот кревет, од кој гледал телевизија, …

Повеќе »

Еве неколку причини поради кои е добро да се јадат ореви

Можеби мислите дека оревите се само состојка на колачи, но тие се идеална ужинка или додаток на салати, варен зеленчук и хумус. Покрај тоа што се вкусни, тие се полни со хранливи материи, па затоа и се исплати да ги додадете во вашето мени. Седум јаткасти плодови содржат 18 грама …

Повеќе »

Сувите смокви се одлични но не смее секој да ги јаде

Сувите смокви се одличен избор за време на пост и за време на студено време, бидејќи тие можат брзо да му ја обезбедат на организмот потребната енергија. Нивниот единствен недостаток е што тие се доста калорични, па затоа треба да се биде умерен во количествата Конзумирањето на суви смокви е …

Повеќе »