Tag Archives: здравје

ЈАПОНСКА ТЕРАПИЈА СО ВОДА КОЈА ПРАВИ ЧУДА ЗА ОРГАНИЗМОТ: Еве кога треба да се испие првата чаша вода во текот на денот!

Јапонска водена терапија од народната медицина – еве кога треба да ја испиете првата чаша вода во текот на денот. Хидратацијата на телото е неопходна за да функционира нашето тело, тоа е клучно за здравјето и животот. Водата е суштински елемент за секоја функција во телото, и кога не консумираме …

Повеќе »

Овие знаци јасно даваат до знаење дека ви недостасува витамин Д

АКО мислите дека витаминот Ц е најпопуларниот додаток, грешите. Тоа е витамин Д. Витаминот Д го регулира нивото на калциум, од витално значење за здрави коски и ја олеснува нормалната функција на имунолошкиот систем. Како знаете дека имате недостаток на витамин Д? „Недостатокот на витамин Д не е толку очигледен …

Повеќе »

(Рецепт) ЧИСТИ КРВНИ САДОВИ, ГО ОЛЕСНУВА ДИШЕЊЕТО, ГО ЧУВА ЗДРАВЈЕТО НА СРЦЕТО: Шишенце од ова масло треба секој да има дома!

Ова масло е одлична превенција од многу болести Маслото од лук може да ги одржува зглобовите во добра состојба, да ја намали болката и во исто време да елиминира многу проблеми што ги придружуваат овие проблеми. Елиминира спазам (грчење) на крвните садови, коронарна срцева болест, отежнато дишење и е пропишан …

Повеќе »

ЦРНО ИЛИ БЕЛО ГРОЗЈЕ, КОЕ Е ПОЗДРАВО: И двете се добри, но разликата е во една супстанца која ја содржат!

Грозјето пристигна во продавниците, и ако не можете да одлучите дали ќе купите црно или бело порано, ќе ви откриеме кое е поздраво. И’ белото и црното грозје се сметаат за здрави, но ако некогаш сте се запрашале дали едното е поздраво од другото, го имаме одговорот. Како прво, двата …

Повеќе »

(Рецепт) ВОДАТА со ЛУК ги убива СИТЕ вируси, бактерии и токсини за само 7. дена а се подготвува ЕДНОСТАВНО!

Водата со лук е еден од најдобрите лекови во природната медицина. Познато е дека суровиот лук делува како природен антибиотик, бидејќи има антивирусни, антифунгални и антимикробни својства, и помага да се елиминираат штетните бактерии и го штити телото. Исто така, ги убива бактериите, го регулира крвниот притисок и го зајакнува …

Повеќе »

МЕДОТ во служба на убавината: Посветлете ја косата, омекнете ги усните, спречете акни

Покрај тоа што е многу здрав, медот може да придонесе и за подобар изглед. Медот одамна се смета за еден од најздравите природни производи за телото. Покрај тоа што е исклучително здрав, медот може да се користи и за нега на кожа и коса бидејќи делува како благ пилинг, содржи …

Повеќе »

Хипохондрите живеат подолго

Невротичните луѓе кои оцениле дека нивното здравје е слабо без физички причини за тоа (хипохондрија) имаат помал ризик од смрт. За нив се смета дека повеќе се грижат за своето здравје и почесто бараат совет. – Нашите откритија се значајни затоа што покажуваат дека да се биде голем невротик може …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Оваа Јапонка е настара жива личност на светот: Два пати победила рак и две глобални пандемии!

Кане Танака, Јапонка, која од Гинис беше признаена како најстара жива личност во светот, во јануари наполни 118 години. Танака е роден во 1903 година – година кога пионерите во авијацијата Орвил и Вилбур Рајт влегоа во историјата со завршувањето на првиот лет со мотор во светот. Најстарата жива личност …

Повеќе »

ЕФИКАСНО – 12. рецепти за чистење на белите дробови: Липата и овесот ќе направат чудо!

Билните чаеви ќе помогнат да се ублажат ефектите од конзумирањето на никотин Според Светската здравствена организација, околу шест милиони луѓе ширум светот умираат од последиците од пушењето годишно. Во ризичната група не спаѓаат само активните пушачи. Валканата слуз и други штетни материи се таложат и во белите дробови на пасивните …

Повеќе »