Моќно цитрусно овошје со кое треба да бидете УМЕРЕНИ: Ова е препорачаната ДНЕВНА ДОЗА на мандарини

Мандарините се многу здрави, но не треба да се претерува.
Мандарините се овошје кое е полно со витамин Ц – тие обезбедуваат дури 80% од дневниот внес на овој витамин.
Витаминот Ц може да го забави развојот на болести на дебелото црево, а исто така влијае на астма, остеоартритис или ревматоиден артритис.
Покрај тоа, мандарините се богати со витамини од групата Б, калциум, магнезиум, цинк и калиум. Тие исто така ги стимулираат функциите на мозокот и придонесуваат за подобра меморија, а се препознаваат по пријатниот мирис и освежителниот вкус.

This image has an empty alt attribute; its file name is mandarina-dieta-1.jpg
Меѓутоа, како што треба да бидете умерени во се, така е и со мандарините.
Препорачаната дневна доза од ова овошје е до седум овошки.
Ако консумирате повеќе од седум мандарини, тогаш тоа може да влијае на зголеменото ниво на шеќер во крвта, а превисокото ниво на фруктоза може да доведе до вишок килограми.
Затоа, уживајте во мандарините, но умерено.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈНОВА МЕТЕО ВЕСТ: Следната седмица многу турбулентна на Балканот и во Македонија, температури до 25 степени?!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Следната седмица доста турбулентна на Балканот, од Африка ни следува …