Tag Archives: здравје

Овие пет видови чаеви МОРАТЕ да ги имате дома – еве и зошто!

Чаевите од овие растенија се исто така многу добри за здравјето. Познато е дека чаевите се многу здрави, но чаевите од овие растенија се вистинска ризница на благодети за нашиот организам. Некои од нив се за зајакнување на имунитетот на организмот, некои ги ублажуваат болките во стомакот, а други ги …

Повеќе »

КОРИСНО – Чаша сок од ДОМАТИ менува грст лекови

Речиси е невозможно да се замисли животот без домати, особено во лето. Сок од домати може да замени оброк, и е одличен за оние кои се на диета. Доматот е многу богат со ликопен и тоа го прави одлична превентива за неколку видови на рак, како што се рак на …

Повеќе »

СОЈУЗНИК НА ДОБРОТО ЗДРАВЈЕ: Ако редовно го јадете ова овошје ќе го намалите холестеролот, ќе го зајакнете имунитетот и подобрите варењето!

Јадете го ова овошје што е можно почесто и вашето тело ќе ви биде благодарно… Постојат дури 140. видови сливи, и сите тие се богати со јаглени хидрати, имаат ниско ниво на маснотии и калории и се богати со витамини А, Ц и Е, калциум, магнезиум, влакна и калиум. Ова …

Повеќе »

Како семките на лубеницата влијаат на здравјето

Се препорачува за дијабетичари како ефикасно средство за третирање на дијабетес тип 2 Пред конзумацијата семките треба да се сварат, мелат или испечат Многу луѓе сакаат да јадат лубеница, особено во лето, кога температурите се високи и барате малку разладување. Меѓутоа, ако имате навика често да купувате, треба да имате …

Повеќе »

КУЌАТА КОЈА ЈА ИМА ОВАА БИЛКА НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ СИРОМАШНА: Го чува здравјето и привлекува пари!

Сојузник во борбата против депресијата, и им помага на членовите на семејството да се ослободат од акумулираниот стрес Босилекот е растение познато по своите лековити ефекти. Па можеби е време да започнете да го одгледувате дома. View this post on Instagram A post shared by Veljko Matić (@svet_zacina_matic) Еве 10 …

Повеќе »

ДАЛИ ВИ СЕ ВЕРУВА – ИМА 102 ГОДИНИ А ОВА Е НЕЈЗИНАТА ТАЈНА ЗА ЗДРАВЈЕ И ДОЛГОВЕЧНОСТ: Сета мудрост во три збора!

Сите ние често ја кажуваме нејзината мантра, но ретко ја применуваме… Ени Меј Белин има полни 102. години и станала вистинска sвезда на Интернет благодарение на објаснувањето за тајната на долгиот живот и здравјето! „Си ја гледам мојата работа“, рекла Ени и нејзиното животно мото станало вирално преку ноќ. “И …

Повеќе »

Голем месечен хороскоп за ЈУЛИ за СЕКОЈ ЗНАК

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Погледнете што ви кажуваат ѕвездите на полето на љубовта, работата и здравјето за јули 2021 година Летото започна убаво за нас – па да видиме што ќе ни донесе …

Повеќе »

КАЈСИИ – ШЕСТ ПРИЧИНИ поради кои треба да се најдат во чиниите за овошје

Кајсиите се овошје познато и како ерменски сливи. Тркалезни и со жолта боја изгледаат како помала верзија на праска. Тие се исклучително хранливи и имаат многу здравствени придобивки, а бидејќи станаа дел од пазарот, време е да ги купите и да ги користите сите нивни придобивки. Кајсии и антиоксиданти Кајсиите …

Повеќе »

РУЗМАРИНОТ Е ВИСТИНСКИ ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА, А МОЖЕ ДА СЕ ОДГЛЕДУВА ВО САКСИЈА: Лекува зглобови, крвни садови и „мазни“ БРЧКИ!

Екстремно ја стимулира циркулацијата и се препорачува за оние кои преживеале мозочен удар, кои сметаат дека забораваат на работите… Рузмаринот е вкусно зачинско растение лесно може да се одгледува во станот, на терасата или во градината, а во народната медицина е неопходен кога станува збор за болка во зглобовите или …

Повеќе »