Што ќе се случи ако секој ден јадете кисели краставички и го пиете нивниот сок? Придобивките се бројни!

Во ред, кога луѓето размислуваат за кисели краставички, веднаш помислуваат на бремени жени. Но, дали знаевте дека многу луѓе можат да имаат корист од конзумирањето на овој зелен зеленчук?
Некои луѓе дури и ги јадат затоа што страдаат од одредени здравствени состојби. Во потрага по начини да ги излечат своите болести, тие завршуваат со еден специфичен зеленчук: кисели краставички! Зашто, иако се чини дека корнишонот не е ништо друго освен краставица, заедно со сол и зачински билки, во некои аспекти се покажува како вистинскиот лек.

Важно е да се знае: сокот е и супер здрав, бидејќи содржи значителен дел од хранливи материи.


Како делува?
1. Слабеење
Според едно истражување во Јапонија, секојдневното консумирање оцет доведува до слабеење, а оцетот е главната состојка во киселите краставички!


2. Отстранување на грчеви во мускулите
Друга студија покажала дека консумирањето кисели краставички и нивниот сок ги намалува грчевите во мускулите кај спортистите. Ако се подготвувате за важен натпревар или едноставно се плашите од грчеви, пробајте кисели краставички и чаша сок.

3. Витамини и антиоксиданси
Освен што ги спречува грчевите, киселите краставички се многу богати со антиоксиданси и витамини Ц и Е. Тоа е вистински витамински коктел и моќен имунолошки модулатор, се вели во студијата спроведена од магазинот Cosmopolitan. Накратко, кажете им збогум на настинките и грипот!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“

Во среда на 6 декември 2023 година, во Музеј на град Скопје во 18:30 часот, …