4 работи со кои не смеете да претерате: Можат да влијаат на вашето здравје

Би се рекло дека сè што не е умерено може на некој начин да ни наштети, особено на нашето здравје.
Понекогаш сакајќи да се чувствуваме подобро или сакајќи побрзи резултати од некоја рутина, можеби дури и мислејќи дека така треба, го добиваме само спротивното од нашата цел, според „Thinkrightme.com“.
Дури и добрите и здрави навики можат да ни наштетат, доколку се применуваат прекумерно.
Ова се четири работи на кои веројатно не сте обрнале многу внимание или мислевте дека можат само да придонесат за вашето здравје, убавина и благосостојба.

1. Миење заби
Прекумерното четкање на забите се однесува на специфично прекумерно триење на забите со четка. Експертите советуваат дека е доволно да се мие два пати на ден – наутро после јадење и навечер пред спиење.
Силно четкање на забите ја троши забната глеѓ и ги турка непцата, што доведува до проблеми со забите. Ако вашата четка за заби се „гмечи“, тогаш премногу силно ја четкате.


2. Витамини
Природните витамини, кои се, на пример, во овошјето, се одлични затоа што од моментот кога сте сити нема да земате повеќе од нив и тоа е идеалната доза за внесување. Но, ако имате некаков вид на компензација како што се шумливи или обични таблети, треба да бидете сериозни.
Комбинацијата од неколку различни витамини е исто така нездрава, бидејќи на тој начин можете да го бомбардирате телото. При преголема доза на витамини во организмот се нарушува нормалниот раст на клетките, а тоа може да предизвика и разни болести. Затоа секогаш треба да земате витамини откако ќе се консултирате со вашиот лекар.

This image has an empty alt attribute; its file name is zdravo-spienje.jpg


3. Спиење
Ништо не е послатко од одмор, долг сон, наспиеност… Сепак, не е добар избор да ви стане навика подоцна да станувате заради вашиот сон. Повеќето луѓе го гледаат викендот како одличен момент за конечен одмор по долга недела, иако тој не е толку сладок.
Имено, телото го навикнувате на „мрзеливост“, со текот на времето ви ја успорува работата, а потешко ќе станувате. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои се преспале имале поголеми шанси да добијат Алцхајмерова болест.

4. Вежбање
Тренинг, сила, желба, волја. Ако сега работите напорно, ќе вреди кога ќе изгледате совршено за два дена, нели? Па, за жал, не е исклучиво така, иако сите посакуваме да биде. Но, прекумерното вежбање може да донесе само спротивно од нашата цел, а во исто време и многу помали проблеми.
На вашето тело му треба одмор после секој тренинг. Направете добра рамнотежа помеѓу тренингот и одморот, за да не се преоптоварат мускулите.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиерна изведба на театарската претстава „Парови“ вечерва во Драмски

Вечерва, со почеок во 20:00 часот, во Драмскиот театар во Скопје, премиерно ќе биде изведена …