Tag Archives: витамини

(РЕЦЕПТ) Напиток за зајакнување на ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ: Комбинацијата од неколку состојки му обезбедува на вашето тело многу витамини и минерали

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот или да ја подобрите работата на дигестивниот тракт, ова е совршениот рецепт за вас… Ако лесно заболувате од настинка и грип, ова е најчестиот знак дека имате ослабен имунолошки систем. Најдобро би било да се обидете да го зајакнете на сосема природен начин, користејќи …

Повеќе »

ВАЖНО Е ДА ГО „СЛУШАТЕ“ СВОЕТО ТЕЛО – Дали знаете како да го препознаете недостатокот на витамини во организмот?

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив игра важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет. Често се поставува прашањето како да се препознае недостаток на витамин и да се заменат исчезнатите витамини. Витамините може да се поделат на растворливи во вода и …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Моќна комбинација на протеини, здрави масти, витамини и минерали

Потребно е да јадете само една лажица секое утро Сувото овошје е полно со хранливи материи, влакна, витамини и минерали, оревите се полни со протеини, омега 3 масни киселини и магнезиум, бадемите се исклучително богати со антиоксиданси, а семките од тиква содржат здрави масти кои имаат корисен ефект врз здравјето …

Повеќе »

ЧЕТИРИ ВИТАМИНИ кои најмногу влијаат на кожата: За здрав и младешки изглед

Покрај надворешните фактори, на кожата влијае и внесувањето на одредени витамини Витаминот Д е еден од најдобрите витамини за кожата, заедно со витамините Ц, Е и К. Внесувањето доволно витамини може да помогне вашата кожа да изгледа здраво и младо. Витамин Д Витаминот Д најчесто се создава кога кожата ја …

Повеќе »

ИСХРАНА И ЗДРАВ НАЧИН НА ЖИВОТ – Придобивките од ЗЕЛЕНЧУК кои ќе го променат начинот на кој РАЗМИСЛУВАТЕ ЗА ХРАНАТА

Зеленчукот е исклучително важен поради витамините и различните есенцијални хранливи материи што ги содржиЗеленчукот е одличен извор на сите видови витамини, минерали и биоактивни соединенија кои се одговорни за нивната боја. Црвената и портокаловата боја содржат каротеноиди, хлорофилот е одговорен за зелената боја на листовите, а, на пример, флавоноидите се …

Повеќе »

(Рецепт) Ризница на здравје: Напиток полн со витамини и минерали кој го лекува пролетниот замор!

Честото прозевање, безволност, брзото заморување се само некои од симптомите во преодниот период од зима во пролет, а ги донесува пролетниот замор. За да го кренеме нивото на енергија, предлагаме здрав и вкусен напиток богат со витамини и минерали. Преодниот период од едно во друго годишно време многумина знаат да …

Повеќе »

4 работи со кои не смеете да претерате: Можат да влијаат на вашето здравје

Би се рекло дека сè што не е умерено може на некој начин да ни наштети, особено на нашето здравје. Понекогаш сакајќи да се чувствуваме подобро или сакајќи побрзи резултати од некоја рутина, можеби дури и мислејќи дека така треба, го добиваме само спротивното од нашата цел, според „Thinkrightme.com“. Дури …

Повеќе »

Овие 4 знаци покажуваат дека страдате од недостаток на витамини

Ако сте често болни и постојано се чувствувате уморни, ова се само некои од знаците дека ви недостасуваат витамини. Секој кој сака да остане фит и здрав знае дека е од суштинско значење во својата исхрана да вклучи храна која ќе му ја обезбеди вистинската количина на витамини и хранливи …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ КОИ МОРА ДА ГИ ИМАТЕ ВО ДОМАШНАТА АПТЕКА ВО ЗИМА: Ќе ја смират кашлицата, ќе ги ублажат симптомите на грип и настинка

Се додека не зачекориме добро во пролетта, ќе бидеме под напад на респираторни инфекции, а ова се начините да ги избркаме од себе. Се додека не зачекориме добро на пролет, ќе бидеме под напад на респираторни инфекции. За да ги спречите, веројатно често земате витамински комбинации, но понекогаш нивната злоупотреба …

Повеќе »