Tag Archives: витамини

(РЕЦЕПТ) Напиток за зајакнување на ИМУНОЛОШКИОТ СИСТЕМ: Комбинацијата од неколку состојки му обезбедува на вашето тело многу витамини и минерали

Доколку сакате да го зајакнете имунитетот или да ја подобрите работата на дигестивниот тракт, ова е совршениот рецепт за вас… Ако лесно заболувате од настинка и грип, ова е најчестиот знак дека имате ослабен имунолошки систем. Најдобро би било да се обидете да го зајакнете на сосема природен начин, користејќи …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ЗАЈАКНЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Моќна комбинација на протеини, здрави масти, витамини и минерали

Потребно е да јадете само една лажица секое утро Сувото овошје е полно со хранливи материи, влакна, витамини и минерали, оревите се полни со протеини, омега 3 масни киселини и магнезиум, бадемите се исклучително богати со антиоксиданси, а семките од тиква содржат здрави масти кои имаат корисен ефект врз здравјето …

Повеќе »

4 работи со кои не смеете да претерате: Можат да влијаат на вашето здравје

Би се рекло дека сè што не е умерено може на некој начин да ни наштети, особено на нашето здравје. Понекогаш сакајќи да се чувствуваме подобро или сакајќи побрзи резултати од некоја рутина, можеби дури и мислејќи дека така треба, го добиваме само спротивното од нашата цел, според „Thinkrightme.com“. Дури …

Повеќе »

ОВИЕ ПЕТ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ се НЕОПХОДНИ во есенските денови: Заштитуваат од вируси и го чуваат здравјето

Експертите открија кои витамини и минерали особено му се потребни на нашето тело во есен и зима и како да го спречиме нивниот недостаток. Со доаѓањето на есента, поподложни сме на вируси и настинки, а се намалува способноста на организмот да ги одбрани вирусите и бактериите, без разлика што во …

Повеќе »

Напиток кој го зајакнува имунитетот и топи килограми – два пати на ден пред јадење

Комбинацијата на овие состојки ќе му обезбеди на вашето тело се што му е потребно Напитокот е богат со витамин Ц, калиум, витамини Б1, Б2 и Б6, железо, магнезиум и фосфор. Покрај тоа што овие хранливи материи можат да го забрзаат метаболизмот, тие позитивно влијаат на процесот на меморија и …

Повеќе »

БЕЛИТЕ ДАМКИ НА НОКТИТЕ ВООПШТО НЕ СЕ БЕЗОПАСНИ: Тоа може да биде најраниот знак на ОВАА болест!

Доколку покрај белите дамки на ноктите се јават симптоми како отежнато дишење, болка во градите и отечени зглобови, консултирајте се со лекар. Д-р Спенсер Крол, дерматолог, наведува дека е исклучително важно лекарот да го погледне пациентот и како изгледаат ноктите на пациентот. Доколку се забележи појава на бели дамки на …

Повеќе »

„Црвено богатство“ – ги лекува нервите, извор е на витамин А и помага во изградбата на калциум во коските

Ниацинот, кој го има во големи количини во рибизлата, е важен за нервите, пантотенската киселина за клеточното дишење и убавата коса, витаминот Ц за тешки инфекции … Црвената рибизла има мали, сочни бобинки, пријатен кисело-сладок вкус. Содржи јаглехидрати, растителни влакна и протеини и калории во трагата. Пребогат е со каротин, …

Повеќе »

Богат е со витамини, а благотворно делува и на кардиоваскуларниот систем – зеленчук кој треба да се јаде сиров!

Покрај тоа што го подобрува вкусот на пролетните оброци со својот специфичен вкус и арома, младиот кромид е многу здрав затоа што е богат со витамини (А, Б комплекс, Ц и К), минерали (сулфур, бакар, фосфор, калиум, магнезиум, калциум, хром и манган), полифенолите кверцетин и антиоксиданси. Исто така, има многу …

Повеќе »

Овошје кое прави чуда за убавината во текот на летото

Покрај зеленчукот, и овошјето треба да биде вклучено во нашето мени, а подолу можете да прочитате кои плодови се идеални за убавина. Лубеница „Лубеницата со средна големина содржи околу 92. проценти вода, па затоа е одлична опција кога станува збор за хидратација“, вели Елизабет Бејл од EB Nurition. Водата е …

Повеќе »