Tag Archives: акни

МЕДОТ во служба на убавината: Посветлете ја косата, омекнете ги усните, спречете акни

Покрај тоа што е многу здрав, медот може да придонесе и за подобар изглед. Медот одамна се смета за еден од најздравите природни производи за телото. Покрај тоа што е исклучително здрав, медот може да се користи и за нега на кожа и коса бидејќи делува како благ пилинг, содржи …

Повеќе »

Оцет за нега на лицето? Звучи чудно но е многу ефектно!

Природниот оцет е една од најдобрите природни козметички состојки достапни за нас, а исто така е и ефтин и лесно достапна состојка Оцетот е присутен во скоро сите кујни, а неговата употреба на вашето лице е безбедна, имајќи предвид дека е природен производ. Меѓутоа, ако сакате најдобри резултати, ќе мора …

Повеќе »

Лузните од акни може да се отстранат само со овие ЧЕТИРИ МЕТОДИ

Акните не се проблем со кој се соочуваат само тинејџерите … Акните на лицето создаваат трајни лузни, кои можат да бидат исклучително длабоки и нивното решение бара многу време и внимание, но и прави адреси на кои можеме да се обратиме за решение на ова решение. За да избегнете долга …

Повеќе »

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа има поширока намена, па затоа може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку го користите правилно и редовно. Сода бикарбоната е еден од главните состојки во многу здравствени препарати, па затоа често се користи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дерматолог кого го обожуваат 6. милиони луѓе открил што може да ги намали лузните од акните

Експерти велат дека можеби е залудно да се практикува нов тренд на ТикТок кој препорачува пиење течен хлорофил за чиста кожа, но дека консумирањето многу зелен зеленчук може да го намали воспалението и црвенилото. Докторот Муниб Шах, дерматолог со 6. милиони следбеници на ТикТок, за Инсајдер изјавил дека исхраната богата …

Повеќе »

Циметот е здрав но не им се препорачува на сите

Циметот е миризлив зачин што сакаме да го додаваме во колачи и може да го подобри здравјето, но некои луѓе не треба да го користат. Како куркума и други зачини, циметот се користи во традиционалната медицина со векови. Циметот содржи цинамалдехид, соединение кое му дава карактеристичен мирис и вкус на …

Повеќе »

Лице како порцелан: Темелно исчистете го лицето со природни состојки

Тријте го лицето со коцки лед, ќе го ублажите црвенилото, ќе го намалите воспалението Најчесто самите го „чистиме“ лицето, што неизбежно остава последици Акни, црни точки, мозолчиња се чести на лицето, но тие се неблагодарни затоа што често оставаат лузни. Всушност, ние обично самите го „чистиме“ лицето, што неизбежно остава …

Повеќе »

Бојата на вашето лице открива дали имате здравствени проблеми

Изгледот на кожата лесно може да открие одредени здравствени проблеми. Бледило, осипот или акните понекогаш може да укажуваат на проблеми со бубрезите, белите дробови или недостатокот на одредени витамини и минерали. Бледо лице Бледата кожа се упатува на анемија или недостаток на железо, но исто така може да укаже на …

Повеќе »

(Рецепт) Детокс маска од глина ќе ви го препороди лицето: Сите нечистотии, акни и неправилности исчезнуваат како со рака да се однесени!

Глина е корисна на многу начини за вашата кожа на лицето, но и за вашето тело… Особено предизвикувачки период е летото, кога кожата во голема мерка е изложена на сончевите зраци, но и на пот, премногу често миење и поактивно користење на шминка. Во тој поглед, на вашата кожа на …

Повеќе »